سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، و وزیر امور خارجه بریتانیا،  ادعای رژیم مبنی بر پرداخت پول برای آزادی گروگان هایشان را قویا تکذیب کردند

تلویزیون حکومت ایران روز یکشنبه اعلام کرد که در وین توافق شده تا نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران در قبال پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران آزاد شود. همچنین تیم آمریکایی هم حاضر شده تا هفت میلیارد دلار به ایران برای آزادی چهار زندانی ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها پرداخت کند.

همزمان جو ویلسون نماینده کنگره آمریکا، هم با انتشار توییتی درباره گروگان های دو تابعیتی در ایران  نوشت: با ژیو وانگ، «گروگان سابق آمریکایی در ایران» موافقم. اگر دولت بایدن میلیاردها دلار باج به رژیم ایران بپردازد، خشم برانگیز خواهد بود و فقط گروگان‌گیری بیشتر را تشویق می‌کند، وآمریکایی‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. امیدوارم چنین چیزی درست نباشد.

۴۰۰ میلیون پوند ، مبلغی است که در آخرین سال‌های حکومت محمدرضا شاه بابت خرید تانک‌های چیفتن به بریتانیا پرداخت شد اما با وقوع انقلاب اسلامی در ایران این تانک‌ها به ایران تحویل داده نشد.

گفته شده است که این توافق در مذاکرات وین به دست آمده است. همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم به گرفتن مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در ازای آزادی جیسون رضاییان اشاره کرده و گفته است: «قبلاً آمریکا و واسطه‌های اروپایی تلاش کرده بودند بدون امتیازدهی، تهران را وادار به تبادل کنند تا ضمن کاستن از ضربه حیثیتی ایران به سرویس جاسوسی آمریکا، از تکرار ماجرای جیسون‌گیت جلوگیری شود اما در نهایت آن ماجرا تکرار شد».

جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست در تهران بود که پس از دستگیری مانند تمامی دوتابعیتی‌های بازداشت شده دیگر به جاسوسی متهم شد. این اتهام هیچگاه ثابت نشد.

نازنین زاغری کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز از فروردین ۹۵ در زندان بود. پس از پایان محکومیت پنج ساله و آزادی‌اش از زندان اما پرونده دیگری برای او تشکیل و به یک سال حبس تعزیری و یک سال ممنوعیت خروج از ایران محکوم شد.

هم زمان با انتشار این خبر ،  سایت المیادین لبنان که طرفدار جمهوری اسلامی است از آزادی چهار ایرانی بازداشت شده در زندان‌های آمریکا در مقابل آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران خبر داد.

این رسانه به هویت این افراد اشاره‌ای نکرده اما نوشته است که واشنگتن هفت میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را نیز آزاد خواهد کرد.

این اخبار در حالی منتشر شده که پیشتر یک دیپلمات غربی گفته بود پیشرفتی در مذاکرات وین حاصل نشده و کارهای زیادی در پیش است.