سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:عقب نشینی جمهوری اسلامی  از اعدام سه تن از معترضان آبان ۹۸ نشانه  پیروزی مردم است

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عقب نشینی جمهوری اسلامی  از اعدام سه تن از معترضان آبان ۹۸ را نشانه  پیروزی مردم این کشور دانست و گفت:   ایالات متحده خواهان اجرای عدالت برای همه کسانی است که  در ایران در معرض خطر شکنجه و اعدام قرار دارند.

مورگان اورتگاس در پیامی توییتری  خطاب به مردم ایران  نوشت: «ما از این که دریافتیم رژیم ایران از برنامه خود برای اعدام سه مرد در ارتباط با اعتراضات عقب نشسته است، دلگرم شدیم».

او افزود:  «ایالات متحده همواره در کنار مردم ایران خواهد ایستاد و ما خواستار اجرای عدالت در مورد افراد بسیار دیگری هستیم که در معرض خطر شکنجه و اعدام قرار دارند. فشار بر رژیم کارساز است! #اعدام‌درایران‌رامتوقف‌کنید»

پس از انتشار خبر اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، و جهانی شدن اعتراضات مردم ایران در ارتباط  با این اقدام حکومت،   در توئیتر که با حمایت گروه‌های مدافع حقوق بشر با هشتگ «اعدام نکنید» روبروشد، وکلای این سه اعدامی، نیز خبر دادند   که با قبول درخواست اعاده دادرسی، اجرای حکم این سه جوان متوقف شده است.

پیشتر، پرزیدنت ترامپ،  نیز در توئیتی به زبان فارسی نوشت، «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده‌اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد و نباید انجام شود».

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفته بود که نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.