سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: تهران یک عضو اطلاعات سپاه قدس  را با عنوان سفیر به یمن فرستاد

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت:  رژیم اسلامی ایران یک عضو سپاه قدس را زیر پوشش سفیر به یمن فرستاده است و قصد دارد با استفاده از حمایت خود از حوثی‌ها  نفوذ بدخواهانه خود را گسترش دهد.

خانم اورتگاس افزود: «رژیم ایران حسن ایرلو را که یک عضو سپاه پاسداران و مرتبط با حزب الله لبنان است، قاچاقی و تحت پوشش “سفیر” خود نزد گروه شبه‌نظامی حوثی، به یمن فرستاده است. هدف ایران برای استفاده از حوثی‌ها به منظور گسترش نفوذ بدخواهانه خود، روشن است. مردم یمن باید دست رد به سینه ایرلو و ایران بزنند.»

عمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن نیز به این اقدام ایران اعتراض کرده و آن را تهدیدی برای ثبات منطقه دانسته است.  معمر الاریانی گفته است، حسن ایرلو یکی از نیروهای قاسم سلیمانی است که به عنوان سفیر به صنعا اعزام شده است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه بود که سال گذشته در حمله پهپادهای آمریکایی در نزدیک فرودگاه بغداد کشته شد.

همزمان  کلی کرافت سفیر آمریکا در سازمان ملل ایران را متهم کرد که با ارسال سلاح برای شبه نظامیان حوثی قطعنامه شورای امنیت را نقض می‌کند.

خانم کرافت گفت: حکومت اسلامی ایران در یمن همچنان به حمایت از شورشیان حوثی ادامه می‌دهد٬ شبه نظامیانی که الان شش سال است یمن را به ورطه یک جنگ خونین داخلی کشیده‌اند.

او افزود: این درگیری برای مردم یمن فقر، ویرانی و رنج ناگوار به ارمغان آورده است. اکنون بسیاری از دسترسی به غذا و تأمین سایر نیازهای اساسی محرومند.

سفیر آمریکا تصریح کرد: ایران به جای کمک برای صلح و پایان دادن به این درگیری، اقدام به ارسال تسلیحات برای شبه نظامیان حوثی می‌کند که نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت در تحریم تسلیحاتی است.

آسوشیتدپرس نیز پیشتر نوشته بود که  جنگ در یمن بدترین بحران انسانی در جهان است که باعث گرسنگی میلیون‌ها نفر شده است. براساس آمار گردآوری شده بیش ۱۱۲ هزار نفر از جمله جنگجویان و غیرنظامی در این این جنگ شش ساله کشته شده‌اند.

شایان گفتن است که تاکنون عکسی از حسن ایرلو در شبکه های اجتماعی یافت نشد و این واقعیت اتهامات وارد شده از سوی ایالات متحده را تقویت می کند زیرا این فرد ممکن است یکی از اعضا ارشد اطلاعاتی سپاه قدس باشد