سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:  مساله هسته‌ای حکومت ایران تنها از طریق مذاکره حل خواهد بود

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی خبری با ابراز نگرانی از اینکه ایران از تعهدات برجامی خود فاصله گرفته، بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو تاکید کرد.

وی در ادامه هشدار داد:   حکومت ایران “در مسیر اشتباه”حرکت می‌کند و از محدودیت‌های هسته‌ای خود فاصله گرفته است،  آمریکا به دنبال نتیجه‌ای است که به موجب آن رژیم ایران و ایالات متحده به پایبندی به تعهدات خود در برجام برگردند.

پرایس  با اعلام حمایت از تلاش‌های مدیرکل آژانس برای کمک به اجرای کامل تعهدات ایران در توافق هسته‌ای گفت: «ایران از محدودیت‌های برجامی خود فراتر رفته است. تهران  همچنین اقداماتی را برای کاهش همکاری با آژانس در پیش گرفته است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه آژانس در حال بررسی برخی مسائل همچون پیدا شدن رد اورانیوم در یک سایت اعلام نشده است، از ایران خواست بدون تاخیر برای حل این مسائل با آژانس همکاری کند.

وی افزود آمریکا با شورای حکام آژانس در تماس است تا راه‌های حمایت از آژانس در انجام مسئولیت‌هایش را مورد بررسی قرار دهد.

پرایس با اشاره به سیاست بایدن مبنی بر اینکه اگر ایران به پایبندی به تعهداتش برگردد، آمریکا نیز چنین خواهد کرد گفت: این اقدام لازم است اما کافی نیست، بلکه آمریکا قصد دارد توافق هسته‌ای را مفصل‌تر و قوی‌تر کند.

وی گفت: ما همچنین می‌خواهیم در مورد توافق‌های بعدی در زمینه “نفوذ مخرب ایران”، از جمله برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی وارد مذاکره شویم.

پرایس در ادامه  گفت: اولین گام برای رسیدن به این اهداف این است که ایالات متحده در قالب گروه کشورهای عضو برجام با ایران وارد مذاکره شود و در همین راستا دعوت اروپا برای چنین نشستی را پذیرفته است.

در این راستا، کشورهاى عضو شورای همکاری خلیج نیز روز گذشته (سه شنبه)  ضمن تاکید بر ضرورت مشارکت این شورا در هر گفت‌وگویی درباره برنامه هسته‌ای ایران، اعلام کردند که در هر مذاکراتی درباره امنیت منطقه باید طرف گفت‌وگو باشند.

پرایس با اشاره به اینکه آمریکا و اروپا هم اکنون در مورد مسئله ایران یک موضع دارند و در این زمینه تقابل نظری بین آنها نیست.

پرایس همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات آمریکا با کره جنوبی در مورد نحوه آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور گفت این مذاکرات ادامه دارد، اما از ارائه جزییات در این مورد خودداری کرد.