سخنگوی وزارت خارجه ایران، پیشنهادهای آمریکایی را “توخالی” توصیف کرد و خواهان آزادی سپرده های ایران شد

در همان حال که مسئله ادامه تحریم های شدید اقتصادی علیه رژیم ایران، یکی از موضوع های اصلی بود که در مناظره تلویزیونی شب گذشته بین دو نامزد احراز پست معاونت رئیس جمهوری آینده ایالات متحده مطرح بود، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز دوباره از ایالات متحده خواستار شد که به جای سخنانی که بیان میدارد، اموال ایران را که به دستور ایالات متحده در داخل آمریکا و کشورهای دیگر مسدود شده است آزاد کند.

میلیاردها دلار سپرده های نقدی ایران در بانک های خارجی، به دستور دولت آمریکا بلوکه شده و این اقدام بخشی از فشار حداکثری ایالات متحده علیه رژیم محسوب می شود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «آمریکا به جای این همه پیشنهادهای تو خالی، از مسدود کردن پول های ایران دست بردارد».

پرزیدنت ترامپ در سخنرانی های انتخاباتی گفته است که اگر رژیم ایران به پای میز مذاکرات بیاید، در ظرف یک ماه طرفین می توانند به توافق خوبی برسند، ولی اگر منتظر نتیجه انتخابات باشد، شرائط بعدی او بسیار سخت تر خواهد بود.

چند میلیارد دلار از پول ایران در بانک های بزرگ جهان بلوکه شده، ولی ایالات متحده به علت قدرت اقتصادی خود به این بانک ها اجازه بازگرداندن این پول به ایران را نمی دهد.

همچنین ایالات متحده موجب رد تقاضای رژیم ایران از بانک جهانی برای دریافت وام پنج میلیارد دلاری شد. رژیم ایران ادعا کرده بود که به این مبلغ برای مبارزه با کورونا نیاز دارد. ولی در همان حال مقادیر کلانی از ذخیره های مالی کشور را به ادامه برنامه های اتمی و موشکی، و همچنین کمک به سازمان های ترور عربی و اسلامی اختصاص داده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، در پیام توییتری خود ادعا کرد که همه پیشنهادهای ایالات متحده برای انجام گفتگو بر سر برجام “توخالی” است و به جای آن، ایالات متحده باید پول های ایران را آزادی کند.