سخنگوی وزارت خارجه: ایران آماده است برای مبادله باقیمانده زندانیان، با آمریکا وارد گفتگو شود

با آن که رژیم ایران مرتبا ادعا می کند که با آمریکا وارد گفتگو نشده و در گذشته نیز مذاکرۀ با آن کشور نداشته، اکنون دوباره پیشنهاد می کند که دو کشور برای مذاکره به هدف مبادله زندانیان وارد گفتگو شوند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از احتمال تبادل بیشتر زندانیان بین ایران و آمریکا خبر داد و گفت: «تعداد زندانیان آمریکایی به دلیل مشکلات امنیتی در ایران مشخص است همچنین با توجه به حسن نیت برخی کشورها از جمله سفیر و دولت سوئیس پیشنهادی برای آزادسازی این افراد از بعد انسان‌دوستانه مطرح شد و ما نیز به این تلاش‌ها توجه کردیم و اقداماتی انجام شد.

موسوی، در ادامه افزود:  ایران تا به حال نیز بارها برای این‌که مبادله زندانیان با آمریکا “چگونه و در چه قالب‌هایی” باشد آمادگی خود را ابراز کرده است.

یادآور می شود اظهارات سخنگوی وزارت خارجه دو روز پس از موضع‌گیری قوه قضاییه و خواست این وزارتخانه برای “هماهنگی تصمیمات” در این باره با قوه قضاییه مطرح شده است.

غلامحسین اسماعیلی، بیشتر در این زمینه  گفته بود:  قوه قضاییه برای کمک به “برخی از همکاران ما در آمریکا از جمله  دکتر عسگری و دکتر طاهری که در آمریکا محبوس بودند” با آزادی مایکل وایت موافقت کرد.

اسماعیلی همچنین به مقامات دولت تذکر داده بود که آقایان در بخش‌های مختلف جایگاه خود و جایگاه قوه را بدانند و بدون هماهنگی با این قوا وعده آزادی همه اتباع بیگانه را به دیگران ندهند.

مجید طاهری، به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا به مدت ۱۸ ماه در بازداشت بود. که سرانجام  با مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران مبادله شد و به ایران بازگشت.

سال گذشته نیز ژائو وانگ، یک شهروند آمریکایی را که به اتهام جاسوسی به سه سال حبس در ایران محکوم شده بود، با مسعود سلیمانی معاوضه کرد. سلیمانی نیز به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شده بود.

در همین رابطه برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفته است: “شمار بیشتری از شهروندان آمریکایی که در خارج به اشتباه بازداشت شده‌اند آزاد خواهند شد”.  هوک تاکید کرد که “درهای دیپلماسی برای مذاکرات گسترده‌تر با ایران” درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات باز است اما تاکنون این مذاکرات “محدود به آزادی و معاوضه زندانیان” بوده است.

در ایران هنوز تعدادی از زندانیان آمریکایی و سایر کشورهای غربی به گروگان گرفته شده اند تا با مجرمین حکومت ایران مبادله شوند.اکثر این زندانیان تابعیت دوگانه ایران و آمریکا را دارند.