سخنگوی وزارت خارجه ایران: رژیم کاملا منزوی مانده و به روسیه و چین هم امید ندارد

sokhangoo

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران که گفت حتی به روسیه و چین نیز امید نداریم، نشان می دهد که تا چه حد رژیم ایران در صحنه بین المللی تنها مانده و هیچ متحد و همراهی ندارد.

مقامات حکومت اسلامی و از جمله شخص حسن روحانی و همچنین محمد جواد ظریف، در ماه های اخیر بارها نسبت به عدم همکاری اروپا با رژیم ایران برای دور زدن تحریم ها، زبان به گله گشوده اند. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه نیز با صراحت می گوید که رژیم ایران یک سال تمام صبر کرد تا شاید اروپا سازوکاری ارائه کند که بتوان تحریم های آمریکا را خنثی کرد و هیچ موفقیتی در این زمینه به دست نیامد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، در اظهاراتی کم سابقه، از جمله گفت که رژیم ایران از این پس حتی به روسیه و چنین نیز اعتماد ندارد و ار کشورهای اروپایی نیز قطع امید کرده اند.

با آن که روح الله خمینی با شعار “نه شرقی، نه غربی” به میدان آمده بود، اکنون بیش از دو دهه است که حکومت ایران گام به گام از غرب دور شده و موقعیت خود در صحنه بین المللی را با روسیه و چین گره زده است. ولی اکنون سخنگوی رسمی تائید می کند که دولت تهران نمی تواند حتی به پکن و مسکو امیدوار باشد.

این دو کشور بارها در صحنه بین المللی علیه رژیم ایران، و منطبق بر منافع جهانی خود، اقدام کرده اند.

عباس موسوی فاش ساخت که حسن روحانی با فرستادن یک نامه اعتراضی به پنج کشور امضا کننده برجام، از روسیه و چین نیز به صراحت گله کرده است. یادآوری می شود که حتی چین و روسیه نیز با توجه به هشدارهای ایالات متحده، حاضر نشده اند جانب حکومت ایران را گرفته و به داد و ستد با آن کشور در ابعاد گذشته ادامه دهند، زیرا مایل نیستند که منافع مالی آن ها در تجارت با ایالات متحده به خطر افتد.

عباس موسوی در سخنان گله آمیز خود و در توجیه اقدامات رژیم برای خروج گام به گام از فرجام، گفت که آمریکا برجام را ترک گفته و کشورهای اروپایی نیز به تعهدات خود در چارچوب برجام، یعنی ادامه داد و ستد کامل با رژیم ایران عمل نکرده اند و بنابراین، حکومت اسلامی حق طبیعی خود می داند که محدودیت هایی را که به عهده گرفته بود، یکی پس از دیگری نقض کند.

سخنگوی وزارت خارجه هشدار داد که اقدامات بعدی رژیم در نقض تعهدات برجامی، بسیار کوبنده تر خواهد بود.

مقامات حکومت و از جمله شخص عباس موسوی گفته اند که اقدام بعدی، ممکن است بالا بردن غنی سازی به سطح بیست درصد باشد.

اسرائیل و ایالات متحده هشدار داده اند که چنین رفتاری یک خط قرمز محسوب می شود. آشنایان امور می گویند که رژیم ایران به هیچ نوع غنی سازی نیاز ندارد و تنها مصرف آن ممکن است تلاش برای ساخت بمب هسته ای باشد. ولی برخی از مقامات و حتی آخوندهای حکومتی، از برنامه رژیم ایران برای تولید مورد نیاز موتورهای اتمی برای کشتی ها و زیردریایی ها سخن می گویند و ادعا می کنند که این سوخت باید در سطح بسیار بالا، و حتی فراتر از شصت درصد باشد.

مطرح کردن چنین بهانه ای، ظاهرا می تواند پوشش مناسبی برای ضرورت ادامه غنی سازی معرفی شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران، وعده ها و تلاش های اروپائیان را به منظور دور زدن تحریم ها، “گفتار درمانی” توصیف کرد که تا کنون هیچ نتیجه عملی نداشته، و تاکید کرده گفت: «گام های بعدی ایران، در کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام، بسیار مستحکم تر برداشته خواهد شد».

2 دیدگاه‌

  1. بسیار عالی است، به همین شکل ادامه دهید و غنی سازی را به سطح ۲۰ درصد برسانید تا ائتلاف جهانی مورد نظر آمریکا علیه جمهوری اسلامی شکل بگیرد، همان طور که علیه صدام و قذافی شکل گرفت، آن وقت تکلیف شما یکسره خواهد شد. این سیاست رویاوریی شما با غرب، بسیار بهتر از سیاست مذاکره است و در نهایت به سود ملت ایران تمام خواهد شد.

Comments are closed.