سخنگوی وزارت خارجه رژیم:قرارداد  ۲۵ ساله حکومت ایران و چین افتخاری برای ایران است

سخنگوی وزارت خارجه حکومت  قرارداد  ۲۵ ساله حکومت ایران و چین، را افتخاری برای کشور دانسته و گفت: علی رغم چانه زنی‌ها و مخالفت هایی  که اخیراً در شبکه های اجتماعی  منتشر شده، این قرارداد، سندی افتخار آمیز بوده که باید در چین مراحل قانونی را طی کرده و بعد از آن در مجلس تصویب شود.

عباس موسوی تاکید کرد که  سیاست رژیم ایران به عهده شخص رهبری است و برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ می‌شود؛ بنابراین نگرانی در این زمینه وجود ندارد که برخی بخواهند با نگرانی‌های خود جلو پیشرفت سیاست خارجی را بگیرند.

محمد جواد ظریف نیز پیشتر گفته بود که تعیین سیاست های خارجی به عهده علی خامنه ای است.

موسوی در ادامه گفت: لازم بود اشتراکات میان دو کشور در قالب یک سند خود را نشان دهد و نباید به حرف گروه‌های ایرانی ضد رژیم  در خارج از کشور و همچنین عوامل رژیم صهیونیستی گوش داد.

برخی از مخالفان حکومت ایران، درباره این سند ۲۵ ساله، می گویند که این قرارداد بین  ایران و چین یعنی  خیانت به منافع ملی ایران.

منشه امیر، تحلیلگر و سردبیر رادیو پیام اسرائیل، نیز پیشتر در مصاحبه ی اخیر تلویزیونی خود در این زمینه گفته بود که چین قراردادهای مشابه ای با ۳۵ کشور در قاره آسیا و آفریقا امضا کرده که هدف آن در انحصار گرفتن داد و ستد بازرگانی ان کشورهاست.

منشه امیر می گوید:  از آن جا که چین دارای بزرگترین جمعیت در جهان است .تلاش دارد  تا از طریق تضمین صادرات  خود با کشورهای مختلف، امکانات کاری برای شهروندان خود را همچنان حفظ کند.

سردبیر رادیو پیام اسرائیل  گفته بود: ولی قراردادی که چینی ها با ایران بسته اند از نظر انحصار هایی که پکن  توانسته بر رژیم تحمیل کند در تمام قراردادها با کشورهای دیگر بی سابقه است و در واقع با این قرارداد ایران را به مستعمره چین مبدل می کند.

محمود صادقی، نماینده پیشین  مجلس با انتقاد از برنامه بلندمدت همکاری‌های ایران و چین که دولت روحانی آن را “سند راهبردی” عنوان می‌کند، گفت: چطور به کسی که مالمان را گرو گرفته اعتماد کردیم؟

صادقی در ادامه گفته است که : «یکی از این، آقایان از این   کشوری که با آن قرارداد راهبردی ۲۵ ساله بستیم، بپرسد؟   چرا پول‌های بی زبان ما رو پس نمیدی؟!»

این نماینده پیشین مجلس افزود:  اگه میتونه پولمون رو پس بده و نمی‌ده، که چطور با کسی که مالمون رو گرو گرفته اعتماد کردیم؟! اگه نمیتونه پولمون رو پس بده، که چطور با کسی که تا این حد ناتوانه قرارداد راهبردی بستیم؟!

صادقی در ادامه گفته است که : «یکی از این، آقایان از این   کشوری که با آن قرارداد راهبردی ۲۵ ساله بستیم، بپرسد؟   چرا پول‌های بی زبان ما رو پس نمیدی؟!»

شماری از کاربران ایرانی نیز در شبکه های اجتماعی به شدت از این قرارداد عصبانی شده‌اند و آن را سرمنشاء “استعمار” چین می‌دانند. کاربران شبکه‌های اجتماعی موفق شدند در یک بازه ۲۴ ساعته هشتگ انگلیسی #iranNot4SELLnot4RENT را ۱۷ هزار بار توییت کنند.

هشتگ #ترکمنچای چینی نیز ۱۰ هزار بار توییت شد که به قرارداد ترکمنچای و واگذاری بخش‌های بزرگی از ایران به امپراتوری روسیه اشاره دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در انتقاد از پنهان نگاه داشتن محتوای این سند از افکار عمومی نوشت:  چین و ایران یک سال است که در حال تلاش برای  نهائی کردن سند ۲۵ ساله‌اند،   «چرا مردم از جزئیات این سند بی‌اطلاعند؟ بعضی افراد ادعا کرده‌اند از محتوای این سند خبردار شده‌اند. اگر چنین است، چرا عموم مردم نباید از آن مطلع شوند؟».

موسوی ادعا کرد که از نظر حکومت ایران  ایران همه چیز نهایی شده حالا دولت چین است  که باید نظر بدهد

آگاهان امور می گویند : اگر این سند تایید شود، ایران ناچار است  پروژه های خود را بدون رقابت بین المللی به چین بدهد و هر قیمتی که چین قائل شود ایران مجبور است بپذیرد.

این در حالی که دولت چین نه تجربه و نه تخصصی در زمینه بازار نفت ایران دارد و نه کارنامه مثبتی از خود در ایران به جای گذاشته است. از سویی به علت روابط دوستانه ای که با عربستان دارد به آسانی به این مامور سرمایه گذاری در نفت ایران تن نخواهد داد. چرا که تا زمانیکه  تحریم ها ادامه داد عرضه کردن نفت ایران در بازار بین المللی امکان پذیر نیست و اینگونه سرمایه گذاری سودی برای چین به دنبال نخواهد اورد.

همچنین توسعه امکانات ایران در استخراج نفت، یکی از نخستین ضرورت های اقتصادی ایران است  که بعید می نماید چین مایل به اجرا آن  باشد. در گذشته نیز یک شرکت چینی طرف قرارداد با سپاه پاسداران که با زور و فشار به دولت صورت گرفت،  نتوانست موفق شود و تجربه لازم و سواد و تخصص این کار را نداشت و این پروژه را ناتمام گذاشت و به پکن بازگشت.

این شرکت چینی پس از از ۱۰ سال اعلام کردند که نمی توانند پروژهای خود را در پارس جنوبی اجرایی کنند.  این نمونه ای بارز و آشکار  از ناتوانی های چین است در صنعت نفت .

یادآور می شود: علی خامنه‌ای، در دیدار با رئیس‌جمهوری چین ضمن اشاره به سیاست‌های “برتری‌طلبانه بعضی کشورها، مخصوصا ایالات متحده” گفت: “دلیل علاقه کشورهای مستقل به همکاری با یکدیگر همین وضعیت است، و قرارداد ۲۵ ساله همکاری راهبردی بین ایران و چین باید توسط هر دو طرف با جدیت در این چارچوب دنبال شود.”