سخنگوی وزارت خارجه رژیم از اعتراض دوباره به کره جنوبی در مورد پول‌های بلوک شده ایران خبر داد

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه،  از اعتراض دوباره،تهران  به کره جنوبی در مورد پول‌های بلوک شده ایران خبر داد.

عباس موسوی گفت: «در صورت عدم نتیجه‌گیری از فعالیت‌های دیپلماسی و تداوم حمایت از دستورالعمل های  آمریکا ضمن احضار سفیر کره جنوبی، مطالبات قانونی ایران را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری خواهیم کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اقدام اخیر کره جنوبی و مسدود کردن دارایی‌های ایران در این کشور افزود: «آنچه برای رژیم  ایران مهم است آزادسازی پول های بلوکه شده در کره جنوبی است که به واسطه فروش نفت، پول حاصل شده است و مقامات کره جنوبی باید هرچه سریع‌تر اقدام کنند ».

موسوی گفت: «آنچه برای حکومت ایران مهم است اخذ کامل دارایی حکومت  در خاک کره جنوبی است که به‌واسطه فروش نفت پول حاصل شده و لازم است آنها را به طرق مقتضی و در سریع‌ترین زمان اموال ایران را آزاد کنند.»

حسن روحانی پیشتر گفته بود که  برای اعاده پول‌های ایران از کره جنوبی، راه‌های قانونی و حقوقی دولت به‌کار گرفته شود تا با رایزنی‌های صورت‌گرفته نتایج لازم حاصل شود

حسین تنهایی رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره نیز پیشتر گفته بود، در حدود ۶٫۵ تا ۹ میلیارد دلار از منابع ایران در کره جنوبی بلوکه شده است.

حسین تنهایی گفت که  در جریان بحران شیوع کرونا، قرار بوده مقام‌های دولت کره جنوبی ۵۰ میلیون دلار برای تهیه غذا و دارو به ایران بدهند ولی “بدعهدی” کردند.

روز ۲۱ خرداد امسال نیز عبدالناصر همتی، رئیس‌ بانک مرکزی ایران گفت جمهوری اسلامی فشارها به کره جنوبی را برای آزاد کردن «میلیاردها دلار» پول نفت وارداتی از ایران افزایش می‌دهد و اگر این اتفاق نیفتد، از طریق مراجع بین‌المللی اقدام قانونی خواهد شد.

عبدالناصر همتی نیز گفت عملکرد بانک‌های کره جنوبی بر این مبنا است که مانع دسترسی ایران به پول نفت صادراتی برای «خرید غذا و دارو» شود؛ اقلامی که از تحریم‌های آمریکا معاف است.

دولت ایران اخیرا اعلام کرده بود که  بعد از دو سال مذاکره، نهایتا توانسته است که ۵۰۰ هزار دلار دارو از کره جنوبی وارد کند.

مقام‌های کره‌ جنوبی می‌گویند در ماه میلادی ژوئن (میانه خرداد تا تیر) کره جنوبی دو میلیون دلار دیگر دارو و اقلام پزشکی در پیوند با صادرات بشردوستانه به ایران می‌فرستند.

کره جنوبی نزدیک به دوماه پیش موفق شده بود مجوزهایی را برای ارسال بسته‌ها و محموله‌های انسان‌دوستانه به تهران از دولت آمریکا دریافت کند.