سخنگوی وزارت خارجه رژیم: مذاکرات وین در مسیر درستی قرار گرفته است

مقامات وزارت خارجه ایران، همچنان از روند پیشرفت گفتگوهای غیر مستقیم با ایالات متحده سخن می گویند و این در حالی که برخی از منابع اصولگرا و از جمله روزنامه کیهان تهران، همچنان خواهان قطع گفتگوها هستند و هشدار می دهند که که مبادا رژیم ایران از هدف های اصلی خود در ادامه برنامه های اتمی پایین آید.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، امروز( دوشنبه) در نشست هفتگی خود از “پیشرفت‌ها”در مذاکرات وین خبر داد و گفت این مذاکرات در مسیر درستی است اما به مرحله نهایی نرسیده است.

خطیب‌زاده در ادامه افزود: «ما سعی کردیم متون خود را ارائه کنیم و از طرف‌های مقابل هم خواسته‌ایم سریعا وارد مصادیق و متون‌های مشترک شوند».

حکومت ایران بارها خواستار تسریع در لغو تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شده روز گذشته (یکشنبه)  هم عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد رژیم، گفته بود زمان آغاز نوشتن متن توافق فرا رسیده است.

خطیب‌زاده در ادامه درباره گزارش اخیر فایننشال تایمز مبنی بر مذاکره میان ایران و عربستان سعودی در بغداد، آن را نه تایید و نه رد کرد و گفت: «نقل قول‌های مختلف و بعضا متضادی منتشر شده است».

وی  در عین حال گفت ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال می‌کند.

خطیب‌زاده درباره سفر اخیر وزیر خارجه روسیه به تهران نیز گفت در این سفر «سند گسترش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور تصویب شد» و تهران و مسکو «در حال کار کردن روی یک سند ارتقا یافته» در دیگر حوزه‌ها هستند.