سخنگوی کاخ سفید: حالا دیگر توپ در زمین ایران است تا به تعهداتش عمل کند

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، به تهران هشدار داد : اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام برگردد، زمینه برای رسیدن به توافقی “طولانی‌تر و قوی‌تر” فراهم می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا دولت بایدن برای مذاکره با ایران چارچوب زمانی خاصی دارد، گفت: «این به ایران بستگی دارد. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در توافق هسته‌ای برگردد، آمریکا نیز واکنشی مشابه خواهد داشت و از آن برای رسیدن به توافقی”طولانی‌تری و قوی‌تر استفاده خواهد کرد که پاسخگوی نگرانی‌های دیگر نیز باشد.”

اماساکی در عین حال تاکید کرد: دولت آمریکا هرگونه اقدامی در این مورد را «در شراکت با کشورهای عضو برجام و مشورت با کنگره انجام خواهد داد».

سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت: این نشست صرفا جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد ایران نبوده، بلکه جلسه‌ای در مورد مسائل خاورمیانه است که موضوع ایران را نیز در بر می‌گیرد.

روز گذشته (آدینه) نیز  وزیران خارجه چهار کشور آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره چگونگی رسیدن به یک رویکرد متحد برای برطرف کردن نگرانی‌های مشترک نسبت به ایران نشستی را برگزار کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، این نشست را «جلسه‌ای مهم و عمیق درباره رسیدگی به چالش‌های هسته‌ای و امنیتی ایران» خواند.

در همین راستا،  مقام‌های حکومت ایران از جمله محمدجواد ظریف تاکید کرده‌اند که ابتدا آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند و به برجام بازگردد، و این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و مقام‌های دولت او گفته‌اند که ابتدا جمهوری اسلامی باید تعهدات خود در برجام را به طور کامل رعایت کند.

در همین حال، وال استریت ژورنال نیز روز گذشته(آدینه) به نقل از سه دیپلمات آگاه گزارش داد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نمونه‌هایی که طی پاییز سال‌جاری از دو سایت هسته‌ای ایران برداشته‌اند، شواهد تازه‌ای از وجود مواد رادیواکتیو یافته‌اند که ممکن است از اقدام ایران برای ساخت سلاح اتمی حکایت داشته باشد.

گفته شده است که   آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز یافته‌های جدید خود در مورد ایران را به کشورهای عضو گزارش نداده است و در حال حاضر از ایران خواسته در مورد این مواد توضیح دهد.