سخنگوی گمرک ایران گفت:  صادرات غیرنفتی چهار ماهه ایران، ۴۰ درصد افت کرد.

روح الله لطیفی، گفت:  در ۴ ماه اول سال جاری صادرات غیرنفتی ایران به ۸ میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۴۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گزارش شده است که گمرک ایران از ابتدای سال جاری خورشیدی بنزین را هم در سبد صادرات غیرنفتی قرار داده در حالی که صادرات دیگر محصولات نفتی ایران مانند نفت کوره و گازوئیل کماکان در سبد صادرات نفتی محاسبه می‌شود.

البته تاکنون مشخص نشده است که چرا ایران صادرات بنزین را در این سبد گنجانده و بدون احتساب بنزین نیز صادرات غیرنفتی کشور نسبت به دور مشابه پارسال تقریبا نصف شده است.

روح الله لطیفی،گفت: ایران در چهار ماه نخست سال گذشته ، بدون احتساب بنزین، ۱۴.۶ میلیارد دلار و در مدت مشابه سال ۹۷ حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار صادرات داشت.

سخنگوی گمرک ایران، در ادامه اعلام کرد:  طی چهار ماهه نخست سال جاری،   چین حدود ۲.۵ میلیارد، عراق حدود دو میلیارد دلار و امارات متحده عربی ۱.۲ میلیارد دلار واردات از ایران داشته‌اند.

بدین ترتیب، تنها سه کشور چین، عراق و امارات سهمی ۶۴ درصدی در کل صادرات غیرنفتی کشور داشته‌اند.

با احتساب صادرات ۷۱۳ میلیون دلار به افغانستان و ۴۰۵ میلیون دلار به ترکیه، سهم این پنج کشور از کل صادرات غیرنفتی کشور ۷۷ درصد است.

لطیفی در سخنان خود تاکید کرده است که واردات کشور نیز به رغم افتی ۲۴ درصدی به حدود ۱۰ میلیارد و ۹۲۲ میلیون دلار رسیده است. با این اوصاف  تراز تجاری غیرنفتی ایران به صورت چشمگیری به ضرر حکومت ایران شده است؛ به عبارتی صادرات غیرنفتی رژیم ایران در چهار ماه سال جاری ۲.۲ میلیارد دلار کمتر از واردات کشور شده است.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیشتر پیش‌بینی کرده است که کل صادرات نفتی، غیر نفتی و خدمات ایران در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد و واردات کشور ۱۸.۶ میلیارد دلار بیشتر از این رقم باشد.

بدین ترتیب، برای اولین بار قرار است تراز تجاری کشور منفی شود.

در پایان این گزارش آمده است : حدود ۶۰ درصد از کل واردات ایران از سه کشور چین، امارات و ترکیه انجام شده است. هند و آلمان نیز به ترتیب ۷ درصد و ۵ درصد در واردات ایران سهم داشته‌اند.

به این معنا بیش از سه چهارم کل صادرات ایران و ۷۱ درصد واردات کشور تنها به پنج کشور وابسته بوده است.