سخن کوتاه

این واقعیت که علی خامنه ای به خود زحمت نداده حتی یک پیام تسلیت کوتاه به مناسبت درگذشت شجریان انتشار دهد، با واکنش های خشمگینانه کاربران در شبکه های اجتماعی روبرو شده است. آن ها نوشته اند: چگونه است که رژیم ایران پس از مرگ هوگو چاوز دیکتاتور ونزوئلا یک روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد، ولی خامنه ای واکنشی نسبت به درگذشت فردی که محبوب همه ملت ایران بود، نشان نداده است.

آن ها نوشتند که علی خامنه ای ایرانی نیست، اگر بود، درگذشت فردی که فرهنگ غنی ایران زمین را پاسداری می کرد و بر غِنای آن افزود، مورد احترام قرار می داد. ولی خامنه ای نه تنها این چنین نکرد، بلکه نگذاشت که خاکسپاری شجریان به صورتی که شایسته این هنرمند بزرگ باشد، برگزار گردد.

————————————————————————————————

شاید دردناک ترین جنبه درگذشت و خاکسپاری محمد رضا شجریان، این واقعیت باشد که او در شهر مذهبی مشهد، و در کنار آرامگاه شاعری که نماد راستین ایران دوستی و پیکار با سرکوبگران عرب این فرهنگ باستانی بوده به خاک سپرده شده است.

تا دیروز، افرادی چون علی خامنه ای، ابراهیم رئیسی و آخوند علم الهدی شهر مشهد، جایگاه حرم امام رضا را شهر خویش و در تولیت خود می دانستند و صدای زن را حرام میدانستند و بی حجابان را تحقیر می کردند.

ولی، شجریان را که نماد شکوفایی موسیقی ایرانی در برابر تهاجم فرهنگ عربی بود، در آرامگاه توس به خاک سپردند و دخترش بر سر قبر پدر، تصنیف مرغ سحر را اجرا کرد و بی تردید، محل دفن شجریان به زیارتگاه دوستداران فرهنگ پاکک ایرانی مبدل خواهد شد.