سرانجام حکومت ایران گزارش  درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی به کشورهای دخیل در تحقیقات ارسال کرد

سازمان هواپیمایی ایران، امروز(چهارشنبه)  بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که پیش‌نویس گزارش نهایی سرنگونی هواپیمای اوکراینی که هدف  موشک های سپاه پاسداران قرار گرفت و  موجب کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن شد را برای کشورهایی که در تحقیقات مشارکت داشته‌اند، ارسال کرده است.

این سازمان این گزارش را در آستانه سالگرد این حادثه اعلام کرده و گفته است که  این کشورها دو ماه فرصت دارند تا نظرات خود را به سازمان هواپیمایی ایران ارائه دهند و پس از آن گزارش نهایی منتشر می‌شود.

در این گزارش آمده است دو روز پیش  جلسه ویدیو کنفرانس با حضور آمریکا به عنوان طراح و سازنده هواپیما، اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره‌برداری هواپیما، فرانسه به عنوان کشوری که در بررسی این انهدام کمک‌های فنی ارائه داده بود و همچنین کارشناسانی از کشورهای کانادا، سوئد، انگلستان و آلمان که اتباع آنها در سرنگونی هواپیما جان باخته‌اند و نمایندگان سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) برگزار شد

سازمان هواپیمایی کشوری ایران توضیح درباره جزئیات این جلسه نداده است.

دولت کانادا نیز هفته گذشته  در گزارش جدید خود اعلام کرده بود که حکومت ایران تحقیق درباره منهدم کردن این هواپیمای مسافربری را به درستی انجام نمی‌دهد و بسیاری از سئوالات بی‌پاسخ مانده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، نیز  این موضوع را “زیاده‌خواهانه” خواند و گفت: «به دولت کانادا توصیه می‌کنیم که بدون دخالت در امور داخلی کشورمان، روند همکاری‌های دو جانبه ایران و اوکراین، به عنوان دو دولت ذی‌ربط، را مختل نکند».

اما پیشتر، گوندوز مامدوف، معاون دادستان کل اوکراین و سرپرست هیات مذاکره‌کننده با ایران درباره انهدام هواپیمای اوکراینی، نیز اعلام کرده بود که حکومت ایران  با ارائه ندادن اسناد و اطلاعات درباره این فاجعه و همچنین پاسخ ندادن به درخواست‌های همکاری، روند تحقیقات در این زمینه را به تاخیر می اندازد.

در آستانه سالگرد این حادثه انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی اس۷۵۲ در بیانیه‌ای اعلام کردند که رژیم  در تلاش است مراسم سالگرد را تصاحب و آن را حکومتی کند.