سران آلمان و روسیه علیرغم اختلافات قصد دارند برای حل بحران های بین المللی همکاری داشته باشند

سران آلمان و روسیه علیرغم اینکه کشمکش‌ها و اختلافاتی که بین دو کشور حاکم بوده قصد دارند برای حل بحران های بین المللی همکاری و هماهنگی بیشتری با هم داشته باشند.

آیا مناسبات برلن و مسکو به روال عادی بازخواهد گشت این سوالی است که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پس از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: من بر این باورم که موضوعات اختلاف برانگیز را تنها در گفتگو و از طریق صحبت های دیگر می توان حل کرد.

او این  سخنان را شامگاه شنبه پس از دیداری سه ساعته با پوتین ابراز داشت.

مرکل به ویژه بر مسئولیت مشترک آلمان و روسیه برای پایان دادن به جنگ و درگیری ها در مناطقی مانند سوریه و شرق اوکراین تاکید ورزید.

پوتین نیز گفت: برای همکاری میان طرفین اهمیت زیادی قائل است و صدراعظم آلمان نیز تصریح کرد که در راستای تلاش های دیپلماتیک برای حل بحران های بین المللی از جمله حضور ایران در سوریه نمی توان روسیه را نادیده گرفت.

پیش از این آسوشیتدپرس گزارش داده بود که روسیه تلاش دارد تنش میان ایران و اسرائیل را در بلندی های جولان کم کند. مرکل  نیز در دیدار خود با پوتین به این مهم انگشت گذاشت.

اسرائیل در زمان تصرف  این بلندی های استراتژیک که  به سوریه تعلق داشت در آن مناطق حضور دارد تا از تهدید امنیتی احتمالی خاک خود جلوگیری کند.

اورشلیم می گوید که نگران حضور جمهوری اسلامی در مرزهای خود است اما به تازگی روسیه اعلام کرد که نیروهای ایران به  ۸۵ کیلومتری مرزهای بلندی‌های گولان عقب نشینی کردند.

اما اسراییل  می گوید: این کافی نیست. این ستیز در زمان ملاقات نخست وزیراسرائیل با رییس جمهوری روسیه  نتانیاهو به نقش ایران و خطراتی که برای اسرائیل حضورش درسوریه دارد اشاره کرد و گفتگوهایی را با وی  در میان نهاد.

آنچه مسلم است در این مورد هم آمریکا و هم اسراییل مصمم هستند  که از حضور جمهوری اسلامی در خاک سوریه ممانعت به عمل آورند.