سران حماس در غزه ادعا می کنند که قصد جنگ علیه اسرائیل را ندارند، ولی ارتش منظم برپا می سازند

یک روز پس از آن که اسرائیل اعلام داشت تحریم های جدیدی را در مورد ورود کالا به نواز غزه به اجرا می گذارد، سران حماس اعلام کردند که متقابلا ورود میوه و سبزیجات اسرائیلی به غزه را ممنوع می سازند تا به خیال خود به درآمد کشاورزان اسرائیلی آسیب برسانند. در عین حال، یکی از سرکردگان حماس در غزه گفت که: آن سازمان مایل نیست با اسرائیل وارد جنگ شود.

در روزهای اخیر، منابع اطلاعاتی اسرائیل گفته بودند که حماس، در اوج مشکلات اقتصادی و مالی، مبالغ کلانی را برای برپایی یک ارتش منظم هزینه می کند و خود را برای جنگ آینده با اسرائیل آماده می سازد.

محمود الزهار از سرکردگان حماس در غزه، در عین حال که گفت آن سازمان مایل به درگیری جنگی با اسرائیل نیست، هشدار داد که اگر اسرائیل بخواهد جنگی را بر حماس تحمیل کند، با ضربات کوبنده روبرو خواهد شد و متحمل تلفات سنگین خواهد گردید. او از جمله گفت: «اسرائیل به خوبی می داند که ما توانایی های رزمی خود را در سطح چشمگیر بالا برده ایم».

الرهار در بخش دیگری از سخنان خود، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی را فاقد مشروعیت رهبری دانست و نتانیاهو را نیز مورد حملات گزنده قرار داد.

آگاهان گفتند که ممنوع ساختن واردات میوه و سیزیجات از اسرائیل به غزه، به سلامت جسمی خود اهالی آسیب می رساند و زیان آن برای کشاورزان اسرائیلی ناچیز است. میوه و سیزیجات اسرائیل، مرغوبترین نوع آن در جهان محسوب می شود و هر سال بیش از یک میلیارد دلار به کشورهای جهان صادرات دارد.

تا پیش از تحریم میوه و سبزی اسرائیلی، هر روز بین سی تا چهل کامیون حامل این فرآورده ها، از اسرائیل وارد غزه می شد.

اسرائیل اعلام کرده که به علت ادامه حملات بادبادکی از غزه، از این پس تنها به مواد غذایی و دارویی اجازه عبور به غزه داده خواهد شد و انتقال مصالح ساختمانی و هر نوع کالای دیگری به نوار غزه متوقف خواهد شد.

در عین حال، روز گذشته (سه شنبه) حدود دویست کامیون حامل کمک های انسان دوستانه اسرائیل، وارد نوار غزه شد.