سران رژیم ایران، ابتدا در مورد روابط امارات و اسرائیل زبان به تهدید گشوده بودند، ولی اکنون سکوت کرده اند

سران حکومت ایران، که در روزهای نخست اعلام برقراری روابط سیاسی بین امارات عربی متحده و اسرائیل، به تهدید و توهین روی آورده بودند، اکنون چند روزی است که به طور نسبی مهر سکوت بر لب زده اند، ولی رسانه های حکومتی در ایران، مرتبا از اقدامات اعتراضی در جهان عرب و کشورهای اسلامی اخباری منتشر می سازند.

سامانه خبری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران امروز(چهارشنبه)  نوشت که گروهی از استادان دانشگاه در امارات، با انتشار بیانیه ای علیه طرح برقراری روابط دو جانبه بین امارات و اسرائیل ، خواهان جلوگیری از اجرای این توافق شده اند.

رسانه های وابسته به حکومت ایران همچنین انتقادهای گزنده محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین؛ از امارات را بازتاب داده اند که ادعا کرده است:  ملت فلسطین همگی در یک صف و موضوع واحد علیه توطئه جدید(عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل ) و هر کسی که به مسئله ما تعدی کند، قرار دارند.

رییس خودگردان فلسطین به تقلید از مقامات رژیم ایران گفته که ما توافق سه جانبه امارات، اسرائیل و آمریکا را که اخیرا اعلام شد، خنجری از پشت قلمداد کرده و آن را قاطعانه رد می کنیم.

تسنیم در ادامه به نقل از شیخ «محمد حسین» مفتی کل قدس نوشته است که اماراتی‌ها از اقامه نماز در مسجد الاقصی محروم شدند.

سپاه پاسداران، پیشتر با انتشار بیانیه ای در این باره گفته بود توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل  حماقتی تاریخی و خنجری زهرآگین در پیکر امت اسلامی در جهان  است.

محمد باقر قالیباف نیز در این باره گفته بود که  برقرای ارتباط امارات با اسرائیل ، به گفته وی خیانتی آشکار به ارزش‌های اسلامی، امت اسلامی و آرمان فلسطین است

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، نیز گفته است که عربستان و امارات با اسرائیل  روابط پنهانی دارند

همچنین، آخوند احمد جنتی دبیر شورای نگهبان گفت برخی کشورهای خلیج فارس همچون عربستان و امارات سال‌هاست روابط پنهانی با اسرائیل  دارند، اما مردم جهان اسلام هرگز این روز تاریخی را که در ان امارات با اسرائیل یکی شده است را فراموش نمی کنند .

ولی در کنار این موضع گیری های تند و تهدید آمیز مقامات حکومتی در ایران، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، چیز دیگری می گوید.

فرشید فرزانگان ، رییس اتاق بازرگانی امارات و ایران گفت:    موضع‌گیری سیاسی حکومت ایران ، علیه امارات به علت توافق با اسرائیل را به نفع اقتصاد ایران نیست،  اگر ارتباط با امارات قطع شود،  ایران در شرایط کنونی تحریم، گزینه‌های زیادی برای روابط تجاری ندارد.

در همین راستا ، وزارت خارجه امارات  نیز با اشاره  به تجربه حمله حکومت ایران به برخی سفارت‌خانه‌های خارجی در تهران، از جمله دفتر نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا و عربستان سعودی، از ایران خواسته است مطابق کنوانسیون وین، مسئولیت خود در مورد مصونیت دیپلمات‌های امارات در تهران را مد نظر داشته باشد.

همزمان، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات عربی متحده نیز تاکید کرده است که  «پیمان صلح امارات و اسرائیل یک تصمیم حاکمیتی است که در جهت مقابله با ایران نیست و ارتباطی هم به رژیم ایران ندارد. ما این را می‌گوییم و تکرار می‌کنیم. ما دخالت در تصمیمات خود را نمی‌پذیریم».

آگاهان امور در این باره می گویند:  چنین تنش‌هایی می‌تواند از حد مناقشه‌های لفظی میان مقامات دو کشور فراتر رود و روابط سیاسی و به تبع آن مناسبات تجاری میان حکومت ایران و امارات را مختل کند. در حال حاضر امارات پس از چین مهم‌ترین شریک تجاری رژیم اسلامی است