سران رژیم ایران می کوشند راهکارهایی برای دور زدن تحریم ها بیابند، ولی تاکنون دستاوردی نداشته اند

ایالات متحده به طور رسمی می گوید که قصد تغییر رژیم را ندارد، بلکه می خواهد که حکومت، رفتار خود را تغییر دهد

سران حکومت اسلامی ایران، از امروز به تلاش گسترده ادامه می دهند تا برای ایستادگی در برابر تحریم هایی که از دوشنبه به طور کامل باز می گردد، راهکارهایی بیابند. ولی امکاناتی که در برابرشان قرار دارد بسیار ضعیف است و بهیچوجه نمی تواند پاسخگوی نیازهای فوری رژیم باشد.

کارشناسان اقتصادی ارزیابی می کنند که بازگشت تحریم های نفتی، که درآمد ارز خارجی رژیم را به شدت کاهش خواهد داد، ممکن است به از هم گسیختگی کامل شیرازۀ حکومت بیانجامد و حتی تامین مایحتاج عمومی مختل شود.

بازگشت تحریم ها در شرایطی است که طبقات مختلف مردم ایران از مدت ها پیش به خیابان می آیند و اعتراض های خود را فریاد می کنند.

اعتصاب کامیون داران و اعتصاب معلمان، همراه با ادامه اعتراض مالباختگان و فشار دیگر مردم، وضع رژیم را به سختی دشوار ساخته است.

ایالات متحده به طور رسمی می گوید که قصد تغییر رژیم را ندارد، بلکه می خواهد که حکومت، رفتار خود را تغییر دهد. ولی برخی تحلیلگران ارزیابی می کنند که بازگشت تحریم ها ممکن است چنان اعتراض های گسترده ای را در میان مردم ایران موجب شود، که فروپاشی رژیم را به دنبال داشته باشد.

رژیم ایران اعلام کرده که از امروز به اقدامات اعتراضی علیه بازگشت تحریم ها دست می زند و روحانیون دولتی نیز علیه تصمیم پرزیدنت ترامپ بیانیه داده و آن را محکوم دانسته اند. ولی بدیهی است که انتشار این گونه بیانیه ها کوچکترین نقشی در بهبود اوضاع نخواهد داشت.

کشورهای اروپایی نیز در تلاش های گسترده ماه های اخیر نتوانسته اند نسخه ای بیابند که تاثیرات اقتصادی بازگشت تحریم های کامل آمریکایی را تا حدی جبران کند. اروپائیان ظاهرا می گویند که هدفشان حفظ برجام است تا رژیم ایران نتواند به برنامه های اتمی بازگردد. ولی برخی تحلیلگران می گویند که هدف کشورهای غرب اروپا ادامه داد و ستد بازرگانی با رژیم ایران است و از این رو با سیاست های ایالات متحده همگام نشده اند.

بسیاری از تحلیلگران ارزیابی می کنند که بازگشت تحریم ها، اقتصاد رژیم ایران را به طور کامل دچار هرج و مرج خواهد کرد. آنها یادآوری می کنند که ارفاق ایالات متحده در مورد برخی کشورها، که بتوانند همچنان به خرید مقدار محدودی نفت از ایران ادامه دهند، در درجه نخست به این هدف است که رژیم ایران برای خرید دارو و مایحتاج عمومی، مبالغ لازم را در اختیار داشته باشد. ولی در عین حال این مبالغ، در حدی نباشد که رژیم بتواند به برنامه های موشکی و دخالت جنگی در کشورهای دیگر و رساندن پول و اسلحه به سازمان های ترور ادامه دهد.

 

یک دیدگاه

  1. آقا اگر راهی برای پول رساندن به رژیم ایران فراهم شود حتی یک دلارش را برای منافع ملت عزیز وشریف ایران خرج نخواهد کرد بلکه برای آتش افروزی ودخالت و فضولی در سایر کشورها خرج خواهد کرد ومال ومنال مردم را هم به تاراج برده تا درسوریه ولبنان ویمن وبحرین کم نیاورد. هیچ وام وپولی را به رژیم دزد ایران پرداخت نکنید وهرچی میتوانید آنرا در تگنا بگذارید تا دست از بهم زدن اوضاع جوامع بین المللی بردارد و مردمش را آزاد کند. دروغ میگویند که تحریمهای آمریکا هیچ تاثیری در روند زندگی ما نخواهد داشت / یک پرایدتولید بی کیفیت داخلی به ۳۹ میلیون تومان رسیده که به لعنت خدا هم نمی ارزد. یک لیوان شیر با

Comments are closed.