سراوان؛ کابوسی که همیشه در باره آن هشدار دادند اما سرانجام به حقیقت پیوست!

به گزارش کمپین فعالان بلوچ،  سه روز پیش ، یگان مرصاد سپاه پاسداران و هنگ مرزبانی سراوان، با اجرای عملیاتی مشترک، سوخت‌بران بی دفاع بلوچ را در نوار مرزی این شهر به گلوله بستند. که  در نتیجه این عملیات ده‌ها تن از شهروندان بلوچ کشته و مجروح شدند.

در ادامه این گزارش آمده است :  یک روز پس از این کشتار ،  خانواده قربانیان این جنایت و مردم شهر در حرکتی اعتراضی و با هدف محکومیت آن در مقابل ساختمان فرمانداری شهر تجمع کردند. اعتراض گروهی  آنان توسط نیروهای مسلح حکومت و لشکر‌کشی سپاه شهر به خشونت کشیده شد. در مقابل مردم  و جوانان بلوچ دست به مقاومت زدند. در جریان این اعتراض ساختمان فرمانداری شهر سراوان به تصرف مردم درآمد. ودر ادامه نیز شماری از خودروهای نیروی انتظامی به آتش کشیده شد و بخش‌هایی از شهر از کنترل نیروهای مسلح حکومت خارج شد و به تصرف مردم در آمد.

جوانان زاهدان پس از این جنایت آشکار حکومت ایران که در استان های محروم این کشور از کردستان گرفته تا خوزستان و بلوچستان سابقه دارد به هدف محکوم کردن این کشتار و همبستگی با مردم سراوان،  اعلام هم یاری کردند.

پس از این اعلام همبستگی و مسلح شدن مردم بلوچ ، و خطر همه‌گیر شدن اعتراضات در بلوچستان، مقامات حکومتی به هراس افتادند  و فوری اینترنت سراوان را قطع کردند  تجربه ای که حکومت در جریان سرکوب ۹۸ داشت دوباره تکرار کرد . تا صدای اعتراض سراوان منعکس نشود.

به  گزارش کمپین فعالان بلوچ،  در شهر به طور غیر رسمی اعلام حکومت نظامی شده است  و بر اساس آخرین خبرها، ادارات این شهر در هراس از شکل تهاجم مردم، به حالت تعطیل در آمدند.مردم در روستای کشتگان از توابع ” بم پشت” نیز با ماموران سپاه پاسداران درگیر شدند. مردم با حمله به پایگاه سپاه با پرتاب سنگ حمله کردند.

در ادامه این گزارش آمده است که بلوچستان در اعتراض به این سرکوب وحشیانه سوخت بران در اعتصاب است. حداقل در زاهدان و ایرانشهر اعلام اعتصاب عمومی شد. وقایع سراوان و بلوچستان ممکن است به طور موقت فروکش کند اما آتشفشان قیام و خروش مردم، خاموش ناشدنی است.

کمپین فعالان بلوچ نوشته است : بلوچستان در حال جنگ بقا با حکومت است. کما  اینکه تمام مردم ایران نیز درگیر چنین جنگ بقایی هستند. این جنگ اکنون به مرحله نهایی خود نزدیک شده‌است. چون مردم گرسنه هستند و مجبورند برای بقای خود بجنگند.

پیشتر نیز احسان هوشمند یک کارشناس حکومتی اعتراف کرده بود که حجم سوختی که توسط باندهای مافیایی حکومتی از مرز بلوچستان به پاکستان قاچاق می‌شود روزانه بین ۱۰تا ۱۵میلیون لیتر گازوئیل است. اما مردم بلوچ به خاطر حمل یک گالن گازوئیل به رگبار بسته می‌شوند و زنده زنده در آتش می‌سوزند.

در ادامه گزارش آمده است که  طی سه ماه اخیر اعدام در زندان‌های بلوچستان به شکل غیر عادی افزایش یافته بود. اعدام بسیاری از زندانیان بلوچ که در دیگر شهرها زندانی بودند در دستور کار قرار گرفت. طوری که طی کمتر از دوماه ۲۰شهروند بلوچ اعدام شدند. این اعدام‌ها در حقیقت تلاشی بود برای خفه کردن و ترساندن مردم به جان آمده بلوچ اما افاقه نکرد.

کمپین فعالان بلوچ  افزوده است : سروان  تنها یک نمونه منحصر به فرد نیست. سراوان در حقیقت آینه‌یی تمام قد برای تمام مردم  ایران است. این آتشفشان خشم در همه جای ایران دیده می‌شود. در حال بیدار شدن و به خروش در آمدن است. خامنه‌‌ای هم به خوبی این را می‌فهمد و تلاش دارد که چنان دست به عصا حرکت کند که باعث جرقه‌یی نشود.

کمپین فعالان بلوچ  در پایان نوشته اند: سراوان کابوسی بود که امروز به حقیقت پیوست . علی خامنه‌ای می داند که به محض کنار رفتن سرپوش کرونا این کابوس در همه جای ایران رخ خواهد داد. اما وی و حکومت اش در تلاش است تا خود را برای شرایط پساکرونایی آماده ‌کند. اما مردم دارند خود را برای پسا ولایت فقیه آماده می‌کنند.