سرباز واحد تکاوران ارتش اسرائیل، یک فلسطینی را از حمله اسرائیلیان خشمگین نجات داد

درگیری بین چند جوان اسرائیلی با یک عرب فلسطینی، توسط دوربین مدار بسته ثبت شده است

یک سرباز اسرائیلی که یک فلسطینی را در شهر حبرون (الخلیل) در کرانه باختری، از دست گروهی اسرائیلیان خشمگین نجات داد، مورد تقدیر فرماندهان خود قرار گرفت.

سخن از یکی از تکاوران واحد ویژه ارتش اسرائیل است که هنگام گذر از نقطه ای در شهر مذهبی حبرون، در فاصله چهل کیلومتری از جنوب اورشلیم، مشاهده کرد که گروهی از جوانان یهودی ساکن این شهر یک مرد عرب را مورد حمله قرار داده و به ضرب و شتم او پرداخته اند.

سرباز به این افراد دستور داد آن فلسطینی ها را رها کنند و هنگامی که تعرض ادامه یافت، خود به تنهای وارد میدان شد و با جوانان اسرائیلی به کشمکش پرداخت و توانست فرد فلسطینی را از دست آن ها رها سازد.

این سرباز در جریان تلاش برای نجات آن فلسطینی، خود نیز مورد ضربات مشت قرار گرفت و جراحت سبک برداشت. پلیس محلی در حبرون هم اکنون در تلاش برای شناسایی آن جوانان مهاجم و بازداشت آن ها می باشد.

سرباز اسرائیلی مورد تقدیر فرمانده خود قرار گرفت که به او گفت: وظیفه هر سرباز کمک به افرادی است که جان آن ها در معرض خطر قرار دارد و نجات دادن یک فرد فلسطینی، رفتاری کاملا انسانی است که باید مورد تقدیر قرار گیرد.

شهر حبرون جایگاه آرامگاه های حضرت ابراهیم، حضرت اسحاق و حضرت یعقوب، اجداد قوم یهود و همسران آن ها می باشد. این آرامگاه مورد احترام مسلمانان نیز قرار دارد که بخشی از آن محوطه را به مسجد مبدل ساخته اند و در آنجا نماز می خوانند. مسلمانان آن مکان را الحرم الابراهیمی می نامند زیرا در قرآن مجید نیز ابراهیم و اسحاق و یعقوب مورد احترام قرار دارند.

برخی باورمندان یهودی همچنین معتقدند که حضرت آدم و حوا نیز در آن مکان به خاک سپرده شده اند.

در این شهر، تا پیش از جنگ جهانی دوم یهودیان زیادی زندگی می کردند که اعراب در یک حمله وحشیانه، بسیاری از آنان را کشتند و بقیه را ناچار به فرار کردند.

پس از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ که اسرائیل ارتش های اردن، سوریه و مصر را شکست داد، یهودیان دوباره وارد حبرون شدند و محله یهودی نشین را از نو برقرار کردند.

از آن هنگام، بارها بین ساکنان یهودی و عرب درگیری رخ داده است. در آخرین مورد نیز، ضاربین ادعا کردند که مورد سنگ پرانی ساکنان عرب قرار گرفته بودند و مضروب ساختن آن فلسطینی، عکس العمل آنان بوده است.