سردستۀ رشوه‌گیران قوۀ قضاییه حکومت اسلامی تنها  به ٣١ سال حبس تعزیری محکوم شد

پس از گذشت سه ماه از محاکمه  اکبر طبری معاون اجرایی صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه، او به ٣١ سال حبس تعزیری و معادل بیش از چهار میلیون دلار جزای نقدی محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در این باره گفته است که این حکم قطعی نیست و پرونده به دیوان عالی کشور خواهد رفت.

او افزود: “اکبر طبری ۱۰ اتهام داشت که در ۸ مورد، دادگاه وی را مجرم شناخت و در دو مورد دیگر مجرمیت او به اثبات نرسید.

“اسماعیلی در ادامه از چند آپارتمان و ویلا، دو طبقۀ کامل یک ساختمان و چند قطعه زمین در تهران و لواسان به عنوان “بخشی” از اموال ضبط‌ شدۀ متهم نام برد.

اکبر طبری سال گذشته  به عنوان “عنصر فاسد” بازداشت و حدود سه ماه پیش تحت محاکمه قرار گرفت.

دادستان پیشتر گفته بود که طبری در طول حدود ۲۰ سال حضور در قوه قضاییه، “اقدامات مجرمانه وسیعی را رقم زده و با انبوهی از اتهامات هم خود به بیراهه رفته و هم راه اجرای عدالت را  در مورد برخی از متهمان دانه درشت اقتصادی سد کرده است”.

طبری به جرم “تشکیل شبکه چند نفرۀ ارتشاء” و سردستگی این شبکه و “اخذ رشوه‌های متعدد، به ۳۱ سال حبس تعزیری، ضبط اموال ناشی از ارتشاء، انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی محکوم شده است”.

اسماعیلی در ابتدا میزان این جزای نقدی را ۴۳۰ میلیارد ریال (حدود ١٫٨ میلیون دلار) اعلام کرد اما در ادامه  گفت: “طبری در مجموع به هزار میلیارد ریال (حدود ۴٫٣ میلیون دلار) جزای نقدی محکوم شده است”

سخنگوی قوه قضایی به طور دقیق میزان یا فهرست “اموال ناشی از ارتشاء” را شرح نداد و تنها املاک زیر را به عنوان “أموال ضبط شده” ذکر کرد:

سه دستگاه آپارتمان مسکونی در برج روما در کامرانیۀ تهران،- یک واحد آپارتمان در خیابان پاسداران در یکی از برج‌های مجلل به مساحت ۶۳۳ متر، ۵ قطعه زمین در شهرستان بابلسر، یک قطعه زمین مشجر در نجارکلای لواسان، یک واحد آپارتمان اداری به مساحت ۱۰۸ متر در مجتمع اداری سانا، زمین در بلوار کریم خان زند

قوه قضائیه لیست کامل اموال طبری را دارد، اما روشن نیست که به چه دلیل فهرست کامل این دارایی‌های غیرقانونی را اعلام نمی‌کند.

دادگاه حکومت ایران هنوز در مورد متهمانی که الان در خارج از کشور هستند رای نداده “و متعاقبا رای خود را صادر خواهد کرد”. پروندۀ این افراد نیز به احتمال زیاد به دیوان عالی کشور خواهد رفت