سرمقاله روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی: «باید منتظر قربانی شدن دسته جمعی مردم باشیم»

روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز (سه شنبه) خود با عنوان تنها قرنطینه کامل میسر است، نوشت: «بیایید این بار، ‏مسئولانه‌تر به داد مردم برسیم، در غیراینصورت باید منتظر قربانی شدن دسته جمعی ِ مردم از پیر و جوان و زن و ‏مرد و کودک باشیم». ‏

در این مقاله آمده است: «همه ما می دانیم که در شرایط کنونی امکانات بیمارستانی، جوابگوی ‏تعداد روزافزون بیماران نیست. تعداد پزشکان و پرستاران و سایر کادرهای درمانی و بهداشتی مراکز درمانی کشور نیز محدود ‏است و از این نظر نیز احتمال بروز مشکلات جدی دیگر هم  وجود دارد». ‏

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه نوشته که “متاسفانه، مجموعه مدیریتی کشور شامل قوای سه‌گانه و سایر دستگاه‌ها، منسجم نیستند و هر کسی ساز خودش را می‌زند و عده‌ای از آن‌ها به جای پرداختن به ‏مسائل اصلی کشور، به حاشیه‌سازی مشغولند”.

جمهوری اسلامی در ادامه نوشته است: «عده‌ای نیز همزمان با تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا بر ممنوعیت تجمعات، سخن از ‏تعطیل‌بردار نبودن عزاداری‌های محرم به میان می‌آورند و ناآگاهانه دین را در برابر جان مردم قرار می‌دهند! »

این مقاله می‌افزاید: «شما کمک کنید با ‏انجام قرنطینه کامل، کرونا مهار شود، آنوقت عزاداری‌ها را هم با خیال راحت برگزار کنید، ولی هنگامی که کرونا هر روز جان ‏بیش از ۲۰۰ نفر را می‌گیرد، این اصرار شما مفهومی غیر از ضدیت با سلامت مردم ندارد». ‏

با افزایش فوتی ها و مبتلایان در کشور بویژه در تهران، سازمان تبلیغات اسلامی نزدیک به رهبری نیز، فوری از مواضع پیشین خود مبنی بر برگزاری مراسم های مذهبی عقب نشینی کرد و اعلام کرد: «ما هیچ بنایی نداریم تا تحت هر شرایطی مراسم های محرم و صفر را برگزار کنیم».

آخوند علی‌اصغر سهرابی مدیرکل تبلیغات اسلامی تهران که پیشتر مخالف قرنطینه و محدودیت مراسمات مذهبی بود گفت: «درباره برگزاری مراسم روز عرفه و عزاداری امام حسین در ایام محرم ما نمی‌خواهیم تحت هر شرایطی برنامه‌ مناسبت‌های مذهبی را به همان شکل سابق برگزار کنیم و تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم».

او افزود: «مصلحت کلان و اصلی برای ما سلامت مردم است و از ابتدا نیز به این موضوع ملتزم بوده‌ایم».

این در حالی است که شمار زیادی از آخوندهای تندروی نزدیک به خامنه‌ای، پیشتر گفته بودند که ما تابع دستورات دولت نیستیم، باید مساجد و اماکن مذهبی باز باشند  و مراسم‌های مذهبی را هم اجرا می‌کنیم.

پیشتر نیز در اوج کرونا در ایران، پایگاه های بسیج و انجمن فرهنگی مساجد اقدام به برگزاری  مراسم مذهبی کرده و در سطح شهر نیز میان مردم مواد غذایی و شربت و چای آلوده به کرونا توزیع کره بودند.