سرنوشت دولت آینده را دادستان کل کشور تعیین خواهد کرد که باید درباره صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو تصمیم بگیرد

هم اداره پلیس اسرائیل و هم اداره دادستانی، در پایان تکمیل پرونده ها، اعلام کرده اند که نتانیاهو، دست کم در دو مورد مرتکب تخلفات مالی شده و باید محاکمه شود.

آگاهان می گویند که اکنون کلید نتایج انتخابات عمومی اسرائیل در دست حقوقدان مَندِل بلیت مشاور ارشد قضایی دولت است که عنوان دادستان کل کشور را نیز به دست دارد. مندل بلیت باید تصمیم بگیرد که آیا پس از چند سال تحقیق و بازپرسی توسط پلیس اسرائیل، این احتمال که نخست وزیر مرتکب تخلفات مالی شده به حقیقت نزدیک است و باید علیه او کیفرخواست صادر شود و یا پرونده های او هنوز به تکمیل نیاز دارد که تصمیم گیری را به تعویق می اندازد.

بسیاری از آگاهان سیاسی ارزیابی می کنند که دادستان کل ممکن است تصمیم خود را به پس از انتخابات موکول کند تا مبادا بر پیامد انتخابات تاثیرگذار باشد. ولی در این مورد هنوز نمی توان با قاطعیت سخن گفت.

یادآوری می شود که هم اداره پلیس اسرائیل و هم اداره دادستانی، در پایان تکمیل پرونده ها، اعلام کرده اند که نتانیاهو، دست کم در دو مورد مرتکب تخلفات مالی شده و باید محاکمه شود. از دیدگاه آنان، دست کم دو پرونده، می تواند به محکومیت نتانیاهو بیانجامد.

محافل سیاسی اپوزیسیون در اسرائیل به مشاور ارشد حقوقی کشور فشار می آورند که هرچه زودتر تصمیم خود را اعلام کند و عاقبت پرونده های نخست وزیر روشن شود و مردم در آستانه انتخابات تصمیم بگیرند به چه کسی می خواهند رای بدهند. ولی حقوقدان مندل بلیت می گوید که او تحت تاثیر افکار عمومی عمل نخواهد کرد و بی اعتنا به فضای سیاسی، به بررسی پرونده ها ادامه خواهد داد تا بتواند تصمیم درست را بگیرد.

در اسرائیل، حتی فردی که به علت ارتکاب جرم در زندان به سر می برد، می تواند خود را نامزد عضویت در پایان کرده و به کارزار انتخاباتی بپیوندد. ولی مسلم است که از نظر اخلاقی و اجتماعی، اگر علیه فردی کیفرخواست صادر شده باشد، وی نباید به رقابت انتخاباتی بپردازد.

مشوه کحلون، وزیر دارایی و رهبر حزب میانه رو “کولانو” گفته است که اگر علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر شود، حزب او در دولت آینده ای که ممکن است نتانیاهو دوباره برپا کند، عضویت نخواهد یافت.

بسیاری از تحلیلگران اسرائیلی و شخصیت های سیاسی بر این باورند که تصمیم ناگهانی نتانیاهو برای اعلام انتخابات زودرس، با جریان پرونده ها ارتباط مستقیم دارد. به گفته آنان، نتانیاهو احساس می کند که پرونده ها در حال تکمیل شدن است و لااقل در دو مورد، دادستانی اسناد و شواهد بسیار قوی در دست دارد که بتواند موجب محکومیت نخست وزیر شود .

در یک پرونده، که به واگذاری کمپانی مخابرات اسرائیل (بزک) به یک سرمایه دار اسرائیلی مربوط می شود، و همچنین پرونده تبانی نتانیاهو با صاحب پرنفوذترین روزنامه کشور ، پلیس به شواهدی خوبی دست یافته و چند تن نیز حاضر به ادای شهادت شده اند.

ادعای دادستانی آن است که به موجب این دو پرونده، نتانیاهو قصد داشته با سوء استفاده از قدرت خویش، نوعی امتیاز تبلیغاتی به دست آورد – یعنی، در روزنامه یدیعوت اخرونوت که پرتیراژترین رسانه اسرائیلی محسوب می شود و وبسایت خبری والا که یکی از موفق ترین رسانه های خبری می باشد، از انتشار مطالب منفی درباره نخست وزیر و همسرش خودداری ورزند. این تماس ها در سال هایی جریان داشت که نتانیاهو و همسرش سارا،  زیر ذره بین رسانه ها قرار داشتند و اکثرا مطالب انتقادی از رفتارهای آنان منتشر می شد.

انتخابات زودرس در اسرائیل در حالی اعلام می شود که اکنون چند هفته است روند گرانی برخی مایحتاج عمومی آغاز گردیده و بیم آن میرود که با ورود به دوران کارزار انتخاباتی و وعده های که وزیران ممکن است به مردم بدهند، گرانی شتاب گیرد.

کارخانه های بزرگ تولید خوراکی در هفته های اخیر اعلام کردند که پس از چندین سال ثبات نرخ ها، قصد دارند برخی اقلام را به میزان سه تا پنج درصد گران کنند که علت آن تصمیم کارخانجات برق اسرائیل برای گران کردن تعرفه مصرفی می باشد.

این وضع موجب اعتراض های شدید مردمی گردید و حتی تظاهراتی علیه دولت برگزار شد. به دنبال این واکنش ها، دولت با سازمان کل تامین برق وارد گفتگو شد و از دویست میلیون دلار مالیات سالیانه صرفنظر کرد تا برق با درصد بسیار پایینی گران شود.

در جریان کارزار انتخاباتی در اسرائیل، که این بار سه ماه و نیم ادامه خواهد یافت، هزینه ها بالا می رود و نقدینگی افزایش می یابد که ممکن است باعث گرانی نرخ ها شود. خودِ کارزار انتخاباتی نیز چند صد میلیون دلار هزینه دارد.

ولی با وجود اعلام انتخابات زودرس، دولت چهارم نتانیاهو یکی از طولانی ترین دولت ها در طول تاریخ کشور بوده، زیرا سه سال و نیم دوام می آورد و عمرش حدود شش ماه از دوران چهارساله کوتاه می شود.

آگاهان می گویند که دموکراسی نیز هزینه های خود را دارد و ملت اسرائیل این هزینه را با طیب خاطر می پردازد.

احتمال گران شدن نرخ ها در حالی پیش آمده که بورس های جهانی با افت نرخ سهام روبرو شده اند. ولی در اسرائیل، روز گذشته (یکشنبه) کاهش نرخ سهام حزبی بود و ممکن است در روزهای آینده نیز به سطح خطرناکی نرسد.

یک دیدگاه

  1. اسرائیل در نقطه حساس ابر قدرتمندترین قدرت منطقه ای در خاورمیانه و …. است پس همه با چشم باز و فرایند اینده وعده داده شده در تورات پیش خواهیم رفت این است حق دادستان عزیز اسرائیل برکت بر شما شما دست راست بنیامین عزیز برای اهداف نیک اسرائیل خواهی بود برکت بر بنیامین نتانیاهو و تمام دولتداران و حکومتگران اسرائیل همه در کنار هم با هم هستیم ، دشمنان اسرائیل قدرتهای پوشالی بیش نیستند که به قدرت تروتهای نفتی ملتهاشون بازی میکنند و این قدرتها به زودی از کفشان بیرون خواهد امد همه به این رهبر عزیز و قدرتمند بنیامین نتانیاهو کمک خواهیم کرد امین امین

Comments are closed.