سرنوشت نامعلوم سوپر نفتکش ایرانی و نفتکش ربوده شده بریتانیایی، خظر درگیری جنگی ایجاد کرده است

مساله سرنوشت نفتکش حامل نفت ایران که از جبل الطارق دور شده و گفته می شود که به سوی آب های یونان روانه شده است، ممکن است  به عامل تازه ای برای شدت بخشیدن به درگیری نظامی و دیپلماتیک بین رژیم ایران و ایالات متحده مبدل شود.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این باور است که هشدارهای حکومت ایران بسیار شدید اللحن بوده و اگر بخشی از این تهدیدها عملی گردد، منطقه را یک گام بزرگ به درگیری جنگی نزدیک می سازد.

دادگاه ایالات متحده گفته است که طبق مقررات اعلام شده از جانب ایالات متحده، حرکت نفتکش اقدامی در نقض تحریم های اعلام شده از جانب دولت واشنگتن می باشد و بنابراین ایالات متحده حق دارد علیه نفتکش اقدام کند.

آسان ترین راه آن است که ناوهای آمریکایی در دریای مدیترانه، جلوی ادامه حرکت این نفتکش را بگیرند. ولی رژیم ایران هشدار داده که در چنین صورتی، متقابلا علیه کشتی های آمریکایی به اقدام خواهد پرداخت. چنین رویدادی می تواند بهانه ای برای بروز جنگ باشد.

همچنین ایالات متحده به دولت یونان هشدار داده که اجازه لنگر انداختن در بنادر آن کشور را به این نفتکش ندهد. در چنین وضعی، اگر سوخت کشتی تمام شود، در آب های دریای مدیترانه سرگردان خواهد شد و ممکن است به طور کامل از حرکت باز ایستد و حتی توانایی بازگشت به ایران را نداشته باشد. چنین رویدادی یک شکست بزرگ دیپلماتیک و امنیتی برای رژیم ایران محسوب خواهد گردید.

از سوی دیگر، این کشتی با دو مشکل اساسی روبرو می باشد که سرنوشت آن را به بن بست می کشاند. به این نفتکش اجازه انتقال محموله به پالایشگاه بانیاس در سوریه داده نخواهد شد و همچنین نخواهد توانست این نفت را به مشتریان احتمالی در آب های دریای مدیترانه تحویل دهد.

فرماندهان سپاه پاسداران تهدید کرده اند که در چنین وضعی ممکن است به ربودن کشتی های آمریکایی دست بزند – که اگر چنین شود، ممکن است آتش درگیری نظامی شعله ور گردد.

همچنین، سرنوشت نفتکش بریتانیایی همچنان نامعلوم خواهد ماند. بسیار بعید می نماید که رژیم ایران، تا هنگامی که سرنوشت سوپر نفتکش آن در آب های مدیترانه مشخص شود، نفتکش بریتانیایی را رها سازد. رژیم میگوید که سرنوشت نفتکش باید به حکم دادگاه تعیین شود و دادگاه رژیم ایران می تواند تا هر هنگام که مایل باشد، صدور حکم را به تعویق اندازد – و این در حالی که دادگاه های رژیم ایران، در واقع وسیله ای برای اجرای هدف های داخلی و بین المللی رژیم است.