سرویس امنیت اسرائیل دوباره قدرت نمایی کرد و تروریست اعزامی از رژیم ایران به قبرس را به پلیس نیکوزیا سپرد

پلیس نیکوزیا پایتخت قبرس، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) یک مرد زاده جمهوری آذربایجان را به دادگاه آورد ت حکم بازداشت  او را به ظن توطئه برای انجام قتل در قبرس، تمدید کند.

سازمان های اطلاعاتی اسرائیل می گویند که این فرد از جانب حکومت اسلامی ایران مامور شده بود یک یا چند بازرگان اسرائیلی را که در قبرس فعالیت دارند، به قتل برساند. پلیس قبرس هنوز این اتهام را مورد تایید قرار نداده، بلکه تایید می کند که آذری بازداشت شده یک اسلحه کمری با صدا خفه کن و برای وسایل دیگری را در اختیار داشته و قصد او انجام تبهکاری جنایی بوده است.

آگاهان می گویند که اطلاعات محرمانه در مورد وروز این فرد به قبرس و نوع ماموریت او، از جانب موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) در اختیار مقامات امنیتی قبرس گذاشته شد. بدیهی است که پلیس قبرس برای آن که با حکومت ایران درگیر نشود، در حال حاضر واکنشی در این زمینه نشان نمی دهد. ولی سفارت رژیم ایران در قبرس از اتهام اسرائیل را نادرست خواند و ادعا کرد که “رژیم صهیونیستی” همیشه اینگونه انگ ها را به جمهوری اسلامی می بندد که این رژیم را بدنام کند”.

فرد بازداشت شده که پلیس نیکوزیا هنوز از افشای نام او خودداری می کند، ۳۹ سال سن دارد و به احتمال قوی مسلمان شیعه است. هنوز معلوم نیست او چرا به بخش ترک نشین قبرس رفت و آمد داشته است.

مقامات پلیس قبرس می گویند که این فرد با بازپرسان برای آگاهی از نوع ماموریت یا قصد خود همکاری نمی کند و هنوز معلوم نیست که ماموریت او جنایی یا تروریستی بوده است.

با این همه، پلیس قبرص تایید کرد که فرد مظنون، آن را به خطر مرزی با بخش ترک نشین نیکوزیا برده و اعتراف کرده است که به آن سو خط رفت و آمد داشته است. این فرد که نام او اعلام نشده، دو اتومبیلی را که چند بار مورد استفاده او بوده، بره بازپرسان نشان داد.

گفته شده که این فرد با گذرنامه روسی به قبرس رفته بود. ظاهرا آذری بودن این فرد، داشتن گذرنامه روسی و قصد انجام عملیات در قبرس و به میان آمدن نام بازرگانان اسرائیلی، قضیه را کمی بغرنج می کند.

پلیس قبرس در حالی ادعا کرد که حادثه جنبه جنایی داشته، که بامداد امروز هنگامی که فرد مظنون به دادگاه آورده شد تا حکم بازداشت موقت او صادر شود، به اقدامات احتیاطی گسترده ای دست زده بود که خبرنگاران نتوانند به او نزدیک شوند و یا از وی عکس بگیرند.

تلاش پلیس نیکوزیا در مرحله تحقیقات کنونی، رمز گشایی تلفن دستی این فرد است تا بتواند از مکالمات و مکاتباتی که با افراد دیگر انجام داده آگاه شود و سرنخی به دست آورد. همانگونه که گفته شد، فرد مظنون با بازپرسان همکاری نمی کند و رمز تلفن خود را در اختیار آنها قرار نداده است.

محافل امنیتی اسرائیل، با درک ملاحظات دیپلماتیک و سیاسی دولت قبرس، همچنان تاکید می کنند که این فرد، با ماموریت ترور یک یا چند بازرگان اسرائیلی به قبرس فرستاده شده بود.

منابع امنیتی تردیدی ندارند که اطلاعات مربوط به ماموریت این فرد، توسط سازمان اطلاعات اسرائیل در اختیار نهادهای امنیتی نیکوزیا قرار گرفته بود که بازداشت این فرد را به دنبال آورد و این امر یک بار دیگر نشان می دهد که سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) تا چه حد در نهادهای اطلاعاتی و عملیاتی حکومت اسلامی ایران ریشه دوانیده است.

اکثر بازرگانان اسرائیلی که در قبرس فعالیت دارند، در محله ای به نام “انگومی” در نیکوزیا زندگی می کنند و اکثرا با هم در تماس هستند و گفته می شود که رژیم ایران قصد ترور یک یا چند نفر از آنان را داشته است.

ارزیابی بر آن است که رژیم می خواسته در برابر انفجار کارخانه سانتریفیوژ سازی کرج به انتقام گیری بپردازد. ولی احتمال قوی تر، تلاش برای گرفتن انتقام خون محسن فخری زاده، یکی از افراد ارشد برنامه های اتمی ایران است که پس از ترور شدنش، مقامات رژیم بارها اعلام کردند که انتقام سختی از اسرائیل خواهند گرفت.