سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) هشدار داد که رژیم ایران و جمهوری روسیه ممکن است در انتخابات اسرائیل دخالت کنند

اداو ارگامان رئیس شاباک سرویس امنیت داخلی اسرائیل

رئیس سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) ابراز نگرانی کرد که ممکن است حکومت اسلامی ایران و یا روسیه، در چارچوب جنگ سایبری و به هدف تاثیر گذاری بر نتایج انتخابات عمومی اسرائیل، بکوشند در نتایج آن تاثیرگذار باشند. با آن که رئیس شاباک در ابراز نگرانی خود، از کشور خاصی نام نبرد، دولت روسیه ساعاتی پیش با انتشار بیانیه ای اعلام داشت که هرگز در انتخابات هیچ کشوری دخالت نکرده و دلیلی ندارد که در انتخابات اسرائیل دخالت کند.

رئیس سرویس امنیت داخلی اسرائیل، ناداو ارگامَن در سخنان علنی خود این نگرانی را بیان داشت و آگاهان گفتند که او به این وسیله کوشیده است کشورهای خارجی را از دخالت سایبری در انتخابات اسرائیل بر حذر دارد.

در پاسخ به این پرسش که رژیم ایران و یا روسیه چه سودی می توانند داشته باشند که بخواهند در نتایج انتخابات اسرائیل تاثیر بگذارند، یک کارشناس امور امنیتی که در ارتش اسرائیل درجه سپهبدی داشته، و هم اکنون ریاست یک شرکت جنگ سایبری را به عهده دارد، به خبرنگاران گفت که سود روسیه، ممکن است کمک رساندن به گروه هایی باشد که می توانند سیاست دوستانه تری نسبت به روسیه داشته باشند. او یادآور شد که بیش از یک میلیون نفر از جمعیت اسرائیل  را مهاجرانی تشکیل می دهند که زبان روسی می دانند و از جمهوری های اتحاد شوروی پیشین به اسرائیل آمده اند.

با توجه به آن که رژیم ایران ادعا می کند که همه احزاب اسرائیلی “صهیونیست” هستند و با رژیم ایران مخالفت می ورزند، و بنابراین، حکومت ایران از دخالت در انتخابات اسرائیل چه سودی ممکن است ببرد، آن کارشناس گفت که سود رژیم ایران می تواند در ایجاد جدال و فرافکنی در صحنه سیاسی اسرائیل باشد.

در پاسخ به این پرسش که جدال در داخل اسرائیل، چه سودی به حکومت ایران می رساند، آن کارشناس ارزیابی کرد که بدین سان، رژیم ایران جناح های سیاسی در اسرائیل را به نزاع بین خود مشغول می دارد، تا کمتر فرصت داشته باشند به ستیز با حکومت اسلامی ایران بپردازند.

این کارشناس یادآور شد که تنها بخش کوچکی از روند رای گیری در انتخابات اسرائیل به صورت کامپیوتری است و بخش اعظم شمارش آراء به صورت دستی انجام می شود که امکان دخالت در آن را به صفر می رساند.

این کارشناس در مورد شیوه تاثیرگذاری گفت که ایران و روسیه می توانند با استفاده از امکانات شبکه های اجتماعی، به انتشار اخبار دروغین و همین طور فیلم های سانسور شده بپردازند.

اداره کل بازرسی اسرائیل و همچنین برخی نهادهای دیگر که شاخه های اطلاعاتی را نیز شامل می شود، قصد دارند در مورد جلوگیری از جنگ سایبری وارد می دان شوند.

در اسرائیل هنوز یک نهاد مشخص برای رویارویی با جنگ سایبری خارجی، که جنبه نظامی و امنیتی نداشته باشد، برپا نشده است.

از هنگام انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، این سوءظن مطرح شد که روسیه از طریق جنگ سایبری، در آن دخالت کرده است. بسیاری

از کشورهای اروپایی غربی نیز در مورد امکان دخالت روسیه ابراز نگرانی کردند. ولی اکنون کاخ کرملین، با انتشار بیانیه ویژه ای اطمینان خاطر می دهد که قصد دخالت در انتخابات اسرائیل را ندارد – و این در حالی که، هیچ مقام رسمی در اسرائیل، از روسیه به صراحت نام نبرد.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو نسبت به احتمال جنگ سایبری در آستانه انتخابات عمومی اسرائیل، و دخالت رژیم ایران و یا دولت روسیه در این امر، هشدار داد که اسرائیل قاطعانه از انجام چنین توطئه هایی جلوگیری کرده و هرگونه برنامه ای را برای این منظور، خنثی خواهد کرد.

نتانیاهو در سخنان خود از روسیه نامی نبرد و به حکومت ایران نیز اشاره ای  نکرد و تنها گفت: اسرائیل برای رویارویی با هر احتمالی در این زمینه، آمادگی کامل دارد و همه پیش بینی های لازم نیز شده است.

در رابطه با اتهاماتی که اکون دو سال است علیه روسیه در مورد دخالت در انتخابات ایالات متحده، و احتمالا چند کشور اروپایی مطرح می شود، آگاهان تاکید می کنند که تاکنون هیچ سند قابل اعتمادی برای اثبات این دخالت ارائه نشده است.

دولت روسیه در دو سال اخیر بارها هرگونه دخالتی را در انتخابات ایالات متحده نادرست خوانده، ولی این گمانه زنی ها هنوز همچنان ادامه دارد.

یکی از اقدامات احتیاطی که در روزهای اخیر به عمل آمده آن است که همه افرادی که در جریان روز رای گیری، وظیفه ای به عهده دارند، باید بررسی های امنیت را با موفقیت گذرانده باشند تا مسلم گردد که سوء پیشینه ندارند.

گرچه این اقدام تا کنون در جریان انتخابات اسرائیل مرسو نبوده، ولی مسؤولان می گویند که افراد امور انتخابات، عملا کارمند دولت محسوب می شوند و وظیفه حساسی به عهده دارد و قانون، مقامات را موظف می سازد پیشینه امنیتی ناظران روز انتخابات و مسؤولان آن مورد بازرسی امنیتی قرار گیرد.