سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) یک اردنی را که رژیم ایران مامور جاسوسی ساخته بود، بازداشت کرد

 

سرویس امنیت داخلی اسرائیل فاش ساخت که توانسته است نقشه رژیم ایران را در مورد برپایی یک شبکه جاسوسی در اسرائیل خنثی کند و افرادی که قرار بود این ماموریت را انجام دهند، همگی شناسایی و بازداشت شده اند. این نخستین بار نیست که رژیم ایران می کوشد شبکه های جاسوسی در اسرائیل برپا سازد ولی نقشه آن با شکست روبرو می شود.

در گزارشی که امروز انتشار یافت آمده است که یک فلسطینی ساکن اردن که گذرنامه آن کشور را نیز داشته، ماموریت یافته بود که زیرساخت یک شبکه جاسوسی را در اسرائیل پایه ریزی کند و ماموران بسیاری را به استخدام در آورد و اطلاعات زیادی را از اسرائیل به تهران منتقل سازد.

فرد اردنی که مامور اجرای این توطئه شده بود، یک فلسطینی ۳۲ ساله به نام تایر شعفوت است که در شهر حبرون واقع در جنوب کرانه باختری زاده شده است. وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران و شاخه اطلاعاتی سپاه پاسداران قصد داشتند زیر پوشش برپایی یک شرکت بازرگانی که هدف آن گسترش تجارت بین اسرائیل و اردن باشد، تشکیلاتی را برپا سازد که ماموریت واقعی آن گردآوری اطلاعات نظامی و سیاسی حساس در مورد اسرائیل بود.

به این فرد ماموریت داده شده بود که پس از برپایی این شرکت صوری، افراد بیشتری را ، به ویژه از میان فلسطینیان و اعراب شهروند اسرائیل برای گردآوری اطلاعات بسیج کند.

اقدام به عملیات جاسوسی زیر پوشش یک شرکت بازرگانی، شیوه شناخته شده ای است که بسیاری از سرویس های اطلاعاتی جهان آن را در کشورهای مختلف به کار برده اند.

احتمال دارد که این فرد همچنین ماموریت داشت افرادی را در کرانه باختری بیابد که بتوانند با حکومت ایران ارتباط برقرار ساخته و موجبات قاچاق اسلحه از ایران به نواحی فلسطینی نشین را میسر سازند.

سرویس امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) در خبری که انتشار داد فاش ساخت که تایر شَعفوت هنگامی که به لبنان رفته بود با دو تن از ماموران جاسوسی ایرانی ملاقات داشت که این ماموریت را به او محول کردند.

ماموران وزارت اطلاعات حکومت ایران، به عربی سخن می گفتند و خود را “ابوصادق” و “ابوجعفر” معرفی کرده بودند.

به گفته شاباک، این فرد جمعا سه بار با ماموران ایرانی دیدار داشت که نخستین آن در لبنان بود و دو ملاقات دیگر در سوریه و در لبنان انجام گرفت. هدف مقدماتی آن بود که به او یاد داده شود چگونه یک شرکت بازرگانی اردنی در اسرائیل برپا سازد و با بازرگانان اسرائیلی وارد داد و ستد شود تا شاید از طریق آن ها و یا به این بهانه بتواند به گردآوری اطلاعات حساس امنیتی و سیاسی بپردازد و افرادی را در داخل اسرائیل برای جاسوسی استخدام کند.

کوتاه مدتی پس از آن که این فلسطینی فعالیت خود را در اسرائیل آغاز کرد بازداشت گردید و اطلاعات جامعی را در این زمینه در اختیار بازپرسان قرار داد.

بازداشت شعفوت در هفدهم ماه آوریل (دو ماه پیش) رخ داد، ولی خبر آن امروز (پنجشنبه) انتشار یافت.

سخنگوی وزارت خارجه اردن، سُفیان سلمان، در واکنش به این خبر گفت که دولت عًمّان این جریان را از نزدیک پیگیری خواهد کرد. او گفت که دولت اردن می کوشد از همه جزئیات امر آگاه گردد.