سرپرست جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که آن نهاد نسبت به کشتاری که رژیم ایران مرتکب گردید، سکوت نکرده است

جوزف بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

با گذشت یک ماه از سرکوب و کشتار شرکت کنندگان در اعتراضات مردمی در ایران، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:  «این نهاد در برابر وقایع ایران در آبان ماه، و اعتراضات گسترده و گزارش‌ها در مورد کشته‌شدن صدها معترض و بازداشت هزاران تن دیگر سکوت نکرده‌است».

جوزف بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، افزود: « ما در برابر وقایع آبان  سکوت نکرده‌ایم، بلکه برعکس، چه به‌صورت خصوصی، چه به صورت آشکار به وقایع واکنش نشان داده‌ایم».

جوزف بورل از مقام‌های حکومت ایران خواسته است که با تحقیقات معتبر و شفاف، شمار جانباختگان و افراد بازداشت شده را روشن کنند.

جوزف بورل پیشتر در با انتشار بیانیه ای نوشته بود:   «خشونت گسترده و بی‌پروای جمهوری اسلامی در برابر معترضان غیرقابل قبول است و نیروهای امنیتی ایران واکنشی نامتناسب به تظاهرات نشان دادند که کشته‌ها و مجروحان زیادی برجای گذاشته است».

این مقام ارشد اتحادیه اروپا می‌گوید آن‌ها در تلاش برای دستیابی به مدارک و اطلاعات مستند و قابل اعتماد در مورد شمار جان‌باختگان، زخمی‌ها و بازداشت‌شدگان هستند.

بورل افزود  مقام‌های اتحادیه اروپا «ویدئوهای تک‌تیراندازانی که مشغول شلیک به معترضان هستند را دیده‌اند».

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود در ۲۴ آذر ماه شمار کشته‌شدگان در اعتراضات گسترده آبان‌ماه را ۳۰۴ نفر عنوان کرده، و می‌گوید هزاران تن از جمله کودکان ۱۵ ساله بازداشت شده‌اند. این سازمان تاکید کرده این آمار ممکن است افزایش یابد.

در حالی که وب‌سایت کلمه پیشتر شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۳۶۶ نفر اعلام کرده بود .روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از برخی سازمان‌های ناظر این رقم را افزون‌تر از ۴۰۰ نفر عنوان کرده است .

پرزیدنت ترامپ گفته بود که  باور دارد بیش از هزار تن کشته شده‌اند.

گفته شده است که مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی تا کنون از اعلام شمار کشته‌شدگان سرباز زده‌اند. هرچند حتی در اظهارات برخی از آن‌ها، از جمله رهبر جمهوری اسلامی، آشکار است که شهروندانی غیرمسلح و یا کسانی که حتی “نقشی در اعتراضات” نداشتند در جریان آن کشته شده‌اند.

محمود صادقی، نماینده مجلس، پیشتر گفته بود در  گفت و گو با وزیر کشور، پرسیده شد چرا این مقدار تیراندازی و این همه جان‌باختهو  چرا به مغز شهروندان شلیک شده، و در پاسخ وزیر کشور گفته «خب! شلیک به پا هم انجام شده بوده است».

مقام‌های جمهوری اسلامی تا کنون به خواسته سازمان‌های فرادولتی، از جمله سازمان ملل و سازمان عفو بین‌الملل برای انجام تحقیقات مستقل و شفاف پاسخی نداده‌اند.

3 دیدگاه‌

 1. خدا را شکر این نماینده پارلمان اروپا با الهام چرخنده چیزی نداره وگرنه مثل موگرینی دوست ممد جواد جنایات جمهوری اسلامی را ماست‌مالی میکرد

 2. دستش درد نکنه بعد از چهل سال تحریم های هدفمند که نتیجه ش فقر و بیچارگی و ایجاد جهل بر مردم بود تازه متوجه شده این دو شخص که نام ونصبش برای همه شناخته شده‌اند اشخاصی خطرناک برای یک اجتماع انسانی اند
  هنوزم که هنوزه مردم بیجاره نمی توانند ویزای تحصیلی بگیرند و یا حتی ویزای سرمایه گزاری ولی برای آقازاده ها خوب ویزا و اجازه شهروندی صادر میشه
  همون طور که مردم دیگه عاصی شدند از دست سران ایران دیر یا زود هم از دروغ و حمایت های آمریکا و اروپا از سران ایران هم خسته می شوند
  اون روزی که سفارت آمریکا اشغال شد در ایران بدست کسانی که خودشون و فرزندانشان الان در آمریکا اقامت دارند و هیچ حرکتی از سوی دولت آمریکا برای این گروگان ها که بیشترشان از بدحادثه در اونجا بودند و برای مدت طولانی نه یک روز نه یک ماه بلکه یکسال تحت حداقل میشه گفت شدید ترین فشار روحی بودند و آمریکا تصمیم گرفت براین موضوع چشم پوشی کنه معلوم بود که واقعا سران ایران دوستان صمیمی آمریکا هستند و ….

  • دقیقا مردم عادی نه پولش دارند نه حسش رو ویزا هم نمیدن
   بچه های نوبخت بهترین بیمارستان های لوس آنجلس کار می کنند خود آمریکایی ها بیکارند
   اینا مزدور جک استر و غزه لبنان هستند یک کشتی نفت گرفتند تموم معلومه سران اروپا ایناروحمایت می کند

Comments are closed.