سرپرست جمعیت هلال احمر ایران: «سه میلیون نفر از ۱۳ استان درگیر کرونا در کشور به سفر نوروزی رفتند»

کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ایران، خبرداد که سه میلیون نفر از ۱۳ استان درگیر کرونا در کشور به سفر نوروزی رفته اند.
همتی افزود: «از این تعداد  تست دو هزار و ۴۰۰ نفر از این مسافران مثبت بوده است».

او گفت: «همان کسانی که روزهای اول معترض بودند که چرا اقدام به قرنطینه نمی‌کنید، اکنون در حال سفر هستند».

شیوع کرونا طی چهار هفته اخیر تمام استان‌های ایران را آلوده کرده و مقام‌های مسئول هم می‌گویند مردم هشدار‌ها و توصیه‌ها در مورد خانه‌نشینی و رعایت اصول بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد، نیز از  ورود ۵۹ هزار خودرو به این شهر در روز ۲۹ اسفند خبر داده و خواستار صدور دستور ممنوعیت سفر به مشهد شده است.

حیدری هشدار داده در صورتی که این سفر‌ها متوقف نشود، باید “در انتظار فاجعه انسانی مبتلایان به ویروس کرونا در مشهد نشست”.

این سفر‌ها در شرایطی ادامه دارد که پیش‌تر مسئولان استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، یزد، گیلان، مازندران و برخی دیگر از استان‌ها اعلام کرده بودند پذیرای مسافران نوروزی نخواهند بود. این درحالی است که دولت و سپاه و ارتش نیز علیرغم وعده‌هایی که داده بودند مانع از ورود این افراد به استان های کرونا زده نشده اند.

مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز  در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، از وی خواسته بود که جلوی سفرها به اصفهان گرفته شود.

در این نامه شرایط  استان اصفهان از نظر شیوع ویروس کرونا قرمز ارزیابی و از روحانی درخواست یاری رسانی به استان شده و از  جمله خواستار ارسال تجهیزات و امکانات بهداشتی شده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز با انتشار  گزارشی از  سفرهای نوروزی گروهی از مردم، آن را “خطری جدی” برای “برنامه‌ریزی و کنترل و شیوع کرونا” ارزیابی کرده است.

در شبکه های اجتماعی نیز  فیلم‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد ماموران پلیس و نیرو‌های هلال احمر در ورودی برخی شهر‌ها اقدام به غربال‌گری مسافران کرده و از ورود افراد غیربومی به داخل شهر‌ها جلوگیری می‌کنند.

در شبکه های اجتماعی امده است که حکومت، به علت ترس از شورش و اعتراض مردم، با مسافران نوروزی برخوردی جدی نمی کند.

از زمان شیوع کرونا در ایران، آمار مبتلایان و قربانیان رشد صعودی کرده است. رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: «متاسفانه از زمان شیوع ویروس کرونا در این استان، ۲۳ نفر بر اثر آن جان خود را از دست داده اند».

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز از افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آذربایجان شرقی به ۷۵۶ نفر خبر داد و گفت: «خواهشمندم مردم دید و بازدیدها را به بعد از شکست کرونا موکول کنند».

رئیس علوم پزشکی اراک نیز  آمار مبتلایان به کرونا را  ۸۴۶ نفر اعلام کرد و گفت: «وضعیت در استان مرکزی بسیار حاد است. مردم شرایط را درک نمی کنند و بی اعتنا از کنار آن می گذرند».