سرکرده گروه تروریستی حماس می گوید که جنگ نمی خواهد، ولی به مبارزه مسلحانه ادامه می دهد

به گفته آگاهان، مشکل در آن است که چگونه می توان اهالی غزه را از محنت نجات داد و در همان حال ازایجاد محبوبیت برای سازمان های ترور جلوگیری کرد

در همان حال که گروه های ترور فلسطینی در غزه، بر شدت و دامنه عملیات خشونت بار خود علیه اسرائیل می افزایند، و اسرائیلی هایی که در آبادی های پیرامونیِ غزه زندگی می کنند خواهان انجام یک اقدام قاطع برای پایان بخشیدن به این تعرضات هستند، یحیی سِنوار سرکرده حماس در نوار غزه می گوید که سازمان تحت رهبری او مایل به آغاز جنگ تازه ای نیست و هدف آن ناچار ساختن اسرائیل به برچیدن محاصره دریایی و زمینی می باشد.

در ماه های اخیر، برخی گروه های سیاسی در اسرائیل خواهان شدت عمل علیه آشوبگری ها از نوار غزه شده اند و از لزوم حمله زمینی برای نابود کردن زیربنای تروریستی در آن سرزمین سخن می گویند. ولی امیران ارتش اسرائیل این راهکار را رد می کنند و حمله نظامی را نامناسب می دانند و خواهان اجرای برنامه هایی برای بهبود وضع زندگی اهالی غزه هستند.

به گفته آگاهان، مشکل در آن است که چگونه می توان اهالی غزه را از محنت نجات داد و در همان حال ازایجاد محبوبیت برای سازمان های ترور جلوگیری کرد.

حماس، حکومت خودگردان فلسطینی را متهم می سازد که عمدا از ورود کالا به غزه و تامین رفاه مردمان آن جلوگیری می کند تا خشم مردم را علیه حماس برانگیزد و موجب سقوط آن شود. در ماه های اخیر، حکومت خودگردان انتقال بودجه به غزه را در مورد پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان و خرید نفت سیاه برای تولید برق و امور دیگر متوقف ساخته است.

یخیی سِنوار، سرکرده حماس در غزه، به یک خبرنگار اسرائیلی گفت که جنگ نمی خواهد. ولی در توجیه این دیدگاه خود افزود: «این که من می گویم جنگ نمی خواهم، به مفهوم آن نیست که از ادامه مبارزه مسلحانه با اسرائیل رویگردان هستم، بلکه به مفهوم آن است که نمی خواهم جنگ تازه ای به راه افتد»

سنوار گفت: «آن چه می خواهم آن است که محاصره غزه برچیده شود و بتوانم در راه منافع ملت خود تلاش کنم و از حق این ملت برای برخورداری از آزادی و استقلال آن دفاع نمایم».

گفتنی است که طبق مرامنامه حماس، سراسر خاک اسرائیل یک سرزمین اسلامی محسوب می شود که باید به صاحبان اصلی آن، یعنی اسلام باز گردد و اسرائیل در سرزمین پدری خود که از سه هزار سال پیش به عنوان یک کشور مستقل فعالیت می کرده، هیچگونه حق حیاتی ندارد.