سرکردگان حماس بر سر دوستی با رژیم ایران دچار اختلاف نظر شدید شده اند

روزنامه های عربی می نویسند که در داخل دستگاه رهبری حماس اختلاف نظر شدیدی در مورد نزدیک شدن به حکومت ایران و دریافت کمک مالی از آن رژیم بروز کرده است.

بنا به این گزارش ها، در حالی که اسماعیل هَنیه، دبیرکل جدید حماس می گوید که آن سازمان هرچ راه چاره ای جز نزدیک شدن به حکومت ایران و پذیرفتن چتر حمایت آن را نداشته، یحیی سِنوار سرکرده حماس در نوار غزه می گوید که نزدیکی به رژیم ایران، انزوای سیاسی حماس را در بین کشورهای اهل تسنن، به ویژه کشورهای عربی، عمیق تر کرده است.

در ماه های اخیر بارها گزاش هایی انتشار یافت که به موجب آن ها سران عرب بر این باورند که هدف رژیم ایران برپایی یک حکومت شیعه در سراسر منطقه است و این در حالی که اهل تسنن خود را در حال جنگ با رژیم ایران می دانند و عربستان سعودی در راس مخالفان رژیم ایران قرار گرفته است.

در ادامه گزارش های نیز آمده است که در داخل دستگاه رهبری حماس، در مورد سود و زیان برگزاری اغتشاشات گستردۀ روزهای جمعه در خط مرزی با اسرائیل اختلاف نظر بروز کرده است.

برخی از سرکردگان حماس بر این باورند که بهای پرداخت شده بابت ادامه این تظاهرات، از سود آن بسیار کمتر بوده و انتظارات گذشته را برآورده نکرده است.

این گروه از افراد حماس می گویند که عملیات اعتراضی آن ها بازتاب مورد انتظار را در افکار عمومی دنیا نداشته و موجب هیچگونه اقدامی در دنیا به سود فلسطینیان و حماس نشده است.

در مالزی، رئیس پلیس، انگشت اتهام را در مورد ترور فادی محمد البَطش به سوی اسرائیل دراز کرد، ولی از این کشور به طور مستقیم نام نبرد. او گفت: تردیدی ندارد که یک کشور خارجی طراح و مجری این ترور بوده است.

فردی که هدف رگبار گلوله دو فرد ناشناس در نزدیکی محل سکونتش در کوالا لامپور قرار گرفت، دکترای مهندسی داشت و در دانشگاه شهر تدریس می کرد. ولی منابع اطلاعاتی می گویند که او همزمان، طراح پهپادهای جدید برای حماس و بالا بردن سطح عملیاتی موشک های آن سازمان بوده است.

در بیروت، شیخ حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان، در یک نطق انتخاباتی کوشید از حادثه ترور آن فلسطینی بهره برداری سیاسی کند و اسرائیل را مورد تهدید قرار داد و از انتقام جویی سخن گفت.

انتخابات پارلمانی لبنان به زودی برگزار خواهد شد و آخوند نصرالله در بخشی از سخنان خود ادعا کرد که اسرائیل قصد دارد همه مغزهای متفکر عرب را نابود کند. او توضیح نداد که چرا جنین افرادی به جای تولید وسائل عام المنفعه، به تولید وسائل آدم کشی می پردازند.

اسرائیل ارزیابی کرده که ترور آن مهندس برق در کوالا لامپور نتیجه درگیری های داخلی سرکردگان حماس بوده است.

امروز همچنین خبر رسید که یکی از سرکردگان حزب الله لبنان، در جریان حادثه انفجاری در خانه خود در شهر صیدا در جنوب لبنان به شدت زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان، درگذشت. رسانه های همگانی در لبنان که امروز (سه شنبه) این خبر را منتشر ساختند، تاکید کردند که هنوز از چگونگی حادثه خبری در دست نیست. ولی این احتمال نیز مطرح است که او هدف سوء قصد قرار گرفته است.

این فرد بِلال حسن عبدُ نام داشت که از چهره های اصلی حزب الله لبنان بود.

رسانه ها نوشتند که ابتدا صدای انفجاری شنیده شد و سپس دود غلیظی به هوا خاست. دقایقی بعد آمبولانس ها به محل حادثه رسیدند و آن فرد را به بیمارستان منتقل ساختند که به علت جراحات وارده کشته شد.

کشته شدن این فرد ارشد حزب الله لبنان، کمتر از یک هفته پس از ترور مهندس فلسطینی در کوالا لامپور روی داده است – گرچه بسیار بعید است که ارتباطی بین این دو حادثه وجود داشته باشد.

برخی روزنامه های لبنانی نوشتند که هلاکت بِلال حسن عَبدُ به دنبال اتصال برق و یا منفجر شدن کپسول گاز روی داده است.

 

2 دیدگاه‌

  1. اولا هرگز اختلاف بین رهبران حماس را باور نکنید و ممکن است این تاکتیک با هدف اثرگذاری بر سیاستهای عربستان یا جلب اعتماد اسرائیل در تعامل فریبکارانه ظاهرا مستقل از ایران!! باشد و خبرها هم همگی غیرقابل تاییدند . و اگر اختلاف با احتمال بسیار ضعیف مطرح باشد همسویی برخی با سیاستهای عربستان است که در تعارض با ایران میباشد اما باور اختلاف بسیار مشکل است و هرگز به خبرها و انفجارهای نمایشی توجه نکنید زیرا ایران در نمایش سازی حوادث
    و جعل اخبار دروغ بسیار استاد است

Comments are closed.