سرکنسول ایران ادعا کرد تظاهرکنندگان عراقی، پرچم حکومت اسلامی ایران را پائین نیاورده اند

در همان حال که در تظاهرات مردم عراق شعارهای زیادی نیز علیه دخالت های رژیم ایران در عراق شنیده می شود، دیپلمات ایرانی در بغداد ادعا کرد که تظاهر کنندگان، پرچم حکومت اسلامی ایران را پائین نیاورده اند، بلکه پرچم عراق در روی دیواری نصب کردند.

امیرمسعود حسینیان،‌ سرکنسول ایران در عراق در واکنش به پایین کشیده شدن پرچم حکومت ایران  توسط معترضین عراقی از ساختمان این نمایندگی گفت: معترضان در عراق فقط پرچم عراق را در دیوار پشتی ساختمان آویزان کردند و به پرچم حکومت اسلامی ایران تعرضی نشد.

در گزارش های برخی رسانه های خبری عربی آمده بود که در پی اعتراض های مردمی در عراق ، تظاهرات کنندگان با اعلام مخالفت حضور ایران در این کشور ه به نمایندگی جمهوری اسلامی حمله کرده و با پایین کشیدن پرچم ایران  و بیرق عراق را به اهتزاز در آورده اند .

امیر مسعود حسینیان افزود : برخی گروه‌ها مانند بعثی‌ها و کشور‌های خارجی به صورت نفوذی وارد این جریان شدند.

به گزارش العربیه ،معترضان عراقی همچنین در روزهای گذشته سعی کرده‌اند خود را به “منطقه سبز” بغداد که محل استقرار ساختمانی‌های دولتی و سفارتخانه‌ها بوده برسانند،‌ که با واکنش نیروهای امنیتی و نظامی روبه‌رو شدند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در این باره گفت :  جمهوری اسلامی از مطالبات مردم که در “بیانیه مراجع دینی و نخست‌وزیر اشاره شده” حمایت می‌کند. ودر مقاطع حساس ظرفیت‌های خود را در اختیار کشور دوست، برادر و همسایه عراق قرار داده است.

در گزارش  العربیه امده است که ‌ شهروندان عراقی طی این اعتراض‌ها علیه دخالت رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی در ساختار تصمیم‌گیری عراق شعار داده و همچنین اقدام به آتش زدن پرچم ایران در جریان تظاهرات کرده بودند.

در ادامه این اعتراضات مردمی در صفحه توییتر منتسب به

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره اعتراضات مردمی عراق نوشت : این ها  کار دشمنانی است که سعی بر تفرقه دارند. و توطئه‌ آنان اثری نخواهد کرد.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران،‌ نیز در توئیتری نوشت : برخی تلاش کردند که از این نگرانی‌ها سوء استفاده کنند و آن‌ها اقلیت بسیار کوچکی هستند و نماینده مردم عراق نیستند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد،در گزارشی اعلام کرد : دور جدید اعتراض‌ها بیش از ۶۰ نفر کشته و دوهزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده است