سرگئی لاوروف در پاسخ به سخنان نخست وزیر اسرائیل: حضور اسرائیل در بلندی های گولان باید با تصویب شورای امنیت باشد

وزیر خارجه روسیه گفت که هرگونه تغییر در موقعیت حقوقی چنین سرزمینی باید با تصویب سازمان ملل باشد

تنش در مناسبات روسیه با اسرائیل بالا می گیرد. دو روز پس از آن که نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی گفت که اسرائیل هرگز از بلندی های گولان که در گذشته متعلق به سوریه بوده است پائین نخواهد آمد، وزیر خارجه روسیه گفت که هرگونه تغییر در موقعیت حقوقی چنین سرزمینی باید با تصویب سازمان ملل باشد.

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه، هنگام گشایش یک کنیسا (نیایشگاه یهودیان) در بلندی های گولان، تاکید کرد که اگر اسرائیل از بلندی های گولان پائین آید، سپاه قدس ایران و حزب الله لبنان بر آن جا مسلط خواهند شد و امنیت اسرائیل سخت به خطر خواهد افتاد.

ولی وزیر خارجه روسیه، سِرگِئی لاورُف در سخنانی گفت که خودداری اسرائیل از تخلیه بلندی های گولان و بازگرداندن آن به سوریه تخلف از قوانین بین المللی محسوب می شود و روسیه با آن موافقت ندارد.

بلندی های گولان که بر سراسر خاک اسرائیل مشرف است، در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمد و در این مدت ۵۵ سال، اسرائیل یک شهر بزرگ و چندین شهرک در آن جا برپا ساخته است و آنجا به یک جاذبه گردشگری اسرائیل مبدل گردیده است.

نتانیاهو در سخنرانی خود گفته بود که استقرار اسرائیل در بلندی های گولان ضامن امنیت مردم اسرائیل است و خاطر نشان ساخته بود که با وجود گذشته بیش از نیم قرن از تسلط اسرائیل بر این سرزمین، جامعه بین المللی با آن کنار آ»ده و اکنون هنگام آن است که مالکیت اسرائیل بر این سرزمین به طور رسمی تائید شود.

آگاهان سیاسی می گویند، این واقعیت که وزیر خارجه روسیه لازم دانسته به سخنان نخست وزیر اسرائیل واکنش نشان دهد، بیانگر افزایش تنش در مناسبات دو کشور است که از سه هفته پیش، به دنبال سقوط هواپیمای نظامی ایلیوشین بیست در ناحیه لاذقیه در شمال غرب سوریه به تیرگی گرائید.

نخست وزیر اسرائیل در آخرین جلسه هیات دولت گفته بود که به زودی، دوباره با مسکو سفر می کند و با پرزیدنت پوتین دیدار خواهد داشت. ولی هنوز تاریخی برای این دیدار تعیین نگردیده و مقامات روسی نیز واکنشی نسبت به سخنان نخست وزیر نشان نداده اند.

حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ماه گذشته گفته بود که نیروهای شیعه مستقر در خاک سوریه می توانند با انجام یک حمله غافلگیر کننده، بلندی های گولان را به اشغال خود درآورند و از آنجا سراسر خاک اسرائیل را بگیرند و ملت این کشور ناچار شود از طریق دریا خود را نجات دهد.

حسین سلامی در ادامه رجزخوانی های خود، به نتانیاهو توصیه کرده بود برود شنا یاد بگیرد که مبادا هنگام فرار، در دریا غرق شود.

وزیر خارجه روسیه با نادیده گرفتن این گونه تهدیدات جنگی سرکردگان سپاه پاسداران و مقامات حکومتی در ایران، در دنباله سخنان خود گفت که هرگز تغییر در موقعیت حقوقی بلندی های گولان باید با تائید شورای امنیت باشد و اسرائیل نمی تواند خودسرانه در این مورد تصمیم بگیرد. او گفت: هرگونه اقدام دیگری که در این چارچوب نباشد، نقض قوانین بین المللی محسوب خواهد شد.

با این همه، برخی حقوقدانان اسرائیلی می گویند: اظهارات لاورُف دایر بر این که ادامه تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان باید با اجازه شورای امنیت باشد، در واقع نادیده گرفتن خواست و اراده دولت سوریه است که در گذشته مالک این سرزمین بوده است.

به گفته آشنایان امور، یکی از نشانه های ادامه بحران در مناسبات روسیه و اسرائیل آن است که از هنگام سقوط هواپیمای ایلییوشین توسط یک موشک سوری که به سوی جنگنده های اسرائیلی شلیک شده بود، اسرائیل هیچ عملیات تازه ای در حریم هوایی سوریه انجام نداده است.

7 دیدگاه‌

 1. ۱. سرگئی لاوروف در پاسخ به سخنان نخست وزیر اسرائیل: حضور اسرائیل در بلندی های گولان باید با تصویب شورای امنیت باشد

  ۲. کناره گیری خانم نیکی هیلی، که از دشمنان سوگند خورده رژیم ایران و ترور فلسطینی بود، بازتاب گسترده ای در جهان داشت

  دو تا خبر بد: دیگ به دیگ میگه روت سیاه، سه‌پایه میگه صل علی.

 2. شألووم!
  سرگئی لاوروف در پاسخ به سخنان نخست وزیر اسرائیل: حضور اسرائیل در بلندی گولان باید با تصویب شورای امنیتی.
  اگر من یک شهروند اسرائیلی بودم به این حرف نیمه منطقی سرگئی لاوروف پاسخ مثبت دادم و نیمه دیگر را برعهده شورای امنیت قرار دادم با این درخواست که اگر ما از گولان بیاییم، شما باید شرق اورشلیم را علاوه بر غرب آن یک شهردار شناخته شده و به عنوان قلمرو شناسنامهدار کشور اسرائیل به رسمیت بشناسید.
  که در این صورت شرق اورشلیم با بلندی های گولان معاوضه می شود.
  با تشکر از فهم خوب تو

 3. ببینم حضور ایران در سوریه را مگر شورای امنیت تایید کرده ترو خدا از دشمنی با اسرائیل دست بکشید مگرنه اسمان و زمین با یکی شدن عنصرت دشمنان را نابود خواهد کرد . لعنت خدا بر دشمنان اسرائیل

 4. واقعا بیشرمی نیز حدی دارد؛ هر کشوری در دنیا میتواند این انتقاد را از اسرائیل داشته باشد بجز روسیه.
  کشوری که بخش مهم و استراتژیک کشورهای دیگر را (شبه جزیره کریمه در اکراین و اوستیای جنوبی در گرجستان) تنها با زور و قلدری و بدون هیچ مجوز بین المللی تصرف نموده و ضمیمه خاک خود کرده است هرگز اجازه اظهار نظر در این باره را ندارد.

 5. فوری ، مهم محرمانه

  به نخست وزیر اسراییل

  رطب خورده کی تواند منع رطب کند!!

  از حضور جنایتکارانه روس و جمهوری اسلامی در سوریه
  تا منع حضور تلاویو در جولان برای دفاع از مردم

  حکومت پوتین ، لشکر تروریسم جمهوری اسلامی ، حزب الله لبنان ، فاطمیون افغان ، حشدالشعبی عراقی بطور ضالمانه و غیر قانونی و غیرمقبول مردم سوریه و بصورت عدوانی بیش از شش سال است که خاک سوریه را اشغال کرده و بیش از یک میلیون مردم مظلوم سوری را کشته بیش از ۱۴ ملیون سوری را اواره کرده و شهرهای سوریه را به نشمینگاه تروریست‌های جمهوری اسلامی بدل کرده اند.
  تنها دلیل انها برای حضور در سوریه و جنایات شأن عبارت است از :
  درخواست اسد برای حضور انان
  اما واقعا اسد کیست که اینقدر سنگ اورا به سینه می زنند؟
  در حالی که حکومت اسد اصولاً بعد از اعتراضهای سراسری مردم سوریه بر علیه او و دیکتاتوریش در شش سال قبل هیچ وجاهت قانونی و مردمی ندارد و حضور اسد در راس دولت سوری غیر قانونی غیر قابل قبول مردم سوریه و غیر قابل قبول نهادهای بین المللی است.
  در واقع تنها علت بقای اسد، جنایات و کشتار مردم و داعش سازی جمهوری اسلامی و جنایات هوایی روسهاست.
  و در حقیقت او رییس جمهور سوریه نیست بلکه مسول روابط عمومی ارابه تروریسم جمهوری اسلامی در سوریه است.

  حال چگونه :
  ۱-چگونه روسیه ای که اصل حضورش در سوریه عدوانی و جنایتکارانه است به اسراییل که برای دفاع از خود در جولان است اعتراض می کند؟
  ۲- چگونه روسیه مدعی لزوم مجوز شورای امنیت برای حضور اسراییل در جولان تا حالا برای حضور ارایه تروریسم مزدوران پیاده نظام جمهوری اسلامی اش از شورای امنیت مجوز نگرفته است؟
  ۳- چگونه اقای پوتین برای حضور و انجام جنایات ضد بشری گروه تروریستی حزب الله لبنان فاطمیون افغان حشد الشعبی عراقی در سوریه از شورای امنیت تقاضای مجوز نداده است ؟
  و اما :
  اما این سخنان وزیر روسی مبین یک امر مهم است و ان اینکه :
  چون سرزمین سوریه تحت جنایات روسها و مزدوران تروریسم جمهوری اسلامی ناتوان از ایجاد دولتی مردمی و مجلسی قانونی است باید اداره ان به شورای امنیت سپرده شود.
  اری براستی در این بزنگاه تاریخی اگر شورای امنیت قیمومیت سوریه را بر عهده بگیرد شاید بتوان به اینده سوریه ازاد و خالی از تروریسم جمهوری اسلامی امید داشت؟
  ایا شورای امنیت سازمان ملل متحد به این مهم اقدام خواهد کرد؟
  دانشگاهیان دانشگاه تهران
  مهر ۹۷

Comments are closed.