سریال آمریکایی درباره ویروس استاکس نت که سانتریفوژها را مدتی فلج کرد

حکومت اسلامی ایران چند سال پیش فاش ساخت که دستگاه های کامپیوتری تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز دچار نوعی ویروس شده که آن ها را از کار انداخته و دست کم به یک هزار دستگاه غنی سازی آسیب رسانده و مدت یک ماه کار آن ها را متوقف ساخته است.

در آن هنگام این ویروس را “استاکس نِت” نام نهادند و ادعا کردند که اسرائیل عامل تدوین این بدافزار کامپیوتری بوده است.

اکنون اعلام می شود که شبکه تلویزیون ملی ایالات متحده، موسوم به اچ  بی اُ قصد دارد یک سریال تلویزیونی در این باره تهیه کند.

مسوولان این شبکه قول می دهند که این سریان هیجان انگیز باشد.

ویروس استاکس نِت حدود ۹ سال پیش وارد کامپیوترهای تاسیسات نطنز شد، ولی اسرائیل هرگز نسبت به اتهامات واکنشی نشان نداد. رژیم ایران ادعا کرده بود که ایالات متحده در این توطئه سهیم بوده و به اجرای آن کمک کرده بود.

تیهه این سریال به یک کارگردان برنده جایزه اوسکار به نام آلکس گیو- نی محول گردیده که برای تهیه آن با بیش از صد نفر مصاحبه کرده و به گردآوری اطلاعات پرداخته است. یکی از مصاحبه شوندگان، رئیس رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل بوده است.

در این سریال ادعا خواهد شد که ویروس استاکس را اسرائیل و ایالات متحده به طور مشترک تولید کردند و هدف آن اسیب رساندن به صنعت غنی سازی اورانیوم بود.

حکومت ایران ادعا می کند که این اورانیوم برای به کار انداختن کوره های اتمی مورد نیاز است و این درحالی که اورانیوم نیروگاه بوشهر توسط روسیه تامین می شود و هنوز هیچ نیروگاه مستقلی توسط حکومت ایران ساخته نشده است.