سعد حریری دوباره نخست‌‌وزیر لبنان شد

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، سعد حریری، سیاستمدار سنی مذهب و نخست وزیر پیشین لبنان، را دوباره  به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرد.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر نوشت که میشل عون از سعد حریری خواسته در اسرع وقت کابینه خود را تشکیل دهد.

سعد حریری فرزند سعدالدین رفیق حریری، نخست ‌وزیر پیشین لبنان است که در یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۰۵ ترور شد.

سعد حریری پیش از این دو بار، در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، و ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ نخست وزیری لبنان را برعهده داشت. دومین دوره او سال گذشته به دنبال اعتراضات ضد دولتی ناتمام ماند و او از این مقام کناره‌گیری کرد.

حریری که سال گذشته و پس از اعتراضات گسترده در سراسر لبنان از سمت نخست‌‌وزیری استعفا داده بود، این ‌بار هم با ۶۴ رای موافق، موفق به کسب حدنصاب آرا برای نخست‌وزیری شد.

وی  تنها نامزد پست نخست وزیری بود، در حالی باید تشکیل کابینه دهد که لبنان با بدترین بحران از زمان جنگ داخلی این کشور بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ روبه‌روست.

شایان گفتن است که  کابینه حریری با فهرستی از مشکلات جدی از جمله تقسیم قدرت در لبنان، بحران بانکی، سقوط ارزی، افزایش فقر و بدهی‌های فلج‌کننده دولت روبه‌رو است.

 

دولت جدید  حریری باید با شیوع ویروس کرونا و پیامدهای انفجار بزرگ ماه اوت در بندر بیروت که منجر به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر و خسارت میلیاردها دلاری شد مقابله کند.

در همین رابطه گروه تروریستی حزب‌الله لبنان نیز اعلام کرده بود که کسی را برای نخست‌وزیری انتخاب نمی‌کند، اما به روند انتخاب نخست‌ وزیر کمک خواهد کرد.

رئیس جمهور لبنان پیش از این مصطفی ادیب را مامور تشکیل کابینه کرده بود اما او ماه گذشته استعفا کرد.

یک سال پیش، اعتراضات این کشور علیه وضعیت اقتصادی و با هدف تغییر در طبقه حاکم آغاز شد