سعد حریری گفت: در خصوص آنچه که به منافع لبنان در ارتباط با سوریه است با پوتین گفتگو خواهم کرد

سعد حریری اظهار داشت که او با آقای پوتین مناسبات بسیار خوب و بی نقص دارد و برای او احترام زیادی قائل است

سعد حریری نخست وزیر لبنان با ابراز عقیده اینکه جنگ در سوریه را در حال اتمام است گفته است که در خصوص هرانچه که به منافع لبنان در ارتباط با سوریه مربوط می‌شود او با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفتگو خواهد کرد زیرا روسیه به عنوان برنده اصلی در سوریه تعیین تکلیف می‌کند سعد حریری روز جمعه در مصاحبه مشروح با یورونیوز تأکید کرد که لبنان برای حفظ منافع در ارتباط با سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که کنترل سوریه را در دست دارد طرف است و لزومی به خطاب قرار دادن رییس جمهوری سوریه و یا دیدار با بشار اسد نمی‌بیند.

نخست وزیر لبنان این سخنان را در واکنش به رخدادهای جنگ سوریه به آمادگی حکومت بشار اسد و هم‌پیمانانش برای حمله علیه مواضع شورشیان باقیمانده در استان شمالی ادلب بیان کرد.

به گفته آقای حریری مردم سوریه علیه دولت خود به پا خاستند و تا سال ۲۰۱۵ این تنها دولت سوریه بود که مردم کشورش را با انواع جنگ افزار کاربرد گاز شیمیایی سرکوب می کرد و تا آن زمان خبری از داعش و یا جبهه النصره  نبود اما به دلیل ناکامی سیاست‌های گذشته جامعه جهانی چنین دیوانگانی پیدا شدند و انقلاب مردم سوریه را به ویرانی کشاندند و حالا نیز همین گروه‌ها دارند سزای عمل خود را پس میدهند.

نخست وزیر لبنان با وجود تاکید بر اینکه سوریه در کنترل روسیه  است گفت که رهبری جامعه بین الملل در حال حاضر با آمریکا و اروپاست وی مواضع دونالد ترامپ را در ارتباط با خاورمیانه بسیار شفاف نامید و گفت که دست کم یک رهبر هست که میشود با او صحبت کرد.

لبنان با وجود امکانات مالی ضعیف در جریان جنگ داخلی ۷ سال و نیم سوریه به پناهگاهی برای بیش از یک میلیون و نیم آواره سوری مبدل شده است.

اکثر این جا به جا شده گان سوری هنوز در لبنان به سر می‌برند و زندگی می‌کنند سعد حریری سیاست حزب الله لبنان در قبال سوریه را نیز به زیان مردم لبنان می‌داند و از آن حمایت نمی‌کند.