سعید حجاریان: سرنوشتی مشابه سرنوشت حکومت پهلوی در انتظار صاحبان کنونی قدرت خواهد بود 

حجاریان، از فعالان اصلاح طلب، گفت: مردم به آخوند حساسیت پیدا کرده اند، مردم بی اعتماد شده اند.  او در ادامه افزود: دروغ‌گویی مسئولان فراگیر شده و این خود عامل اصلی بی‌‌اعتمادی در بین مردم شده است.

این فعال سیاسی گفت:  « واقعیت این است که هم احمدی‌نژاد دروغ گفت و هم روحانی و البته بگویم، این‌ها از قبل وجود داشته و تولید دروغ بالادستی هاست ».

حجاریان در بخشی از سخنان اش می‌پرسد؟: «مردمی که به خاطر ۲۵ گرم کره در صف نگه داشته می‌شوند، باید این چیزها را تحمل کنند و اعتماد بورزند؟» اما کدام اعتماد ؟  شرایط طوری شده که اینقدر مردم بدبخت و فقیر شده اند که  کارگری در کویت را به شهروندی ایران ترجیح می‌دهند”؟

او گفت:  نخستین نشانه بی‌اعتمادی به حکومت مربوط به دوره فعالیت دولت مهندس بازرگان بود. او  صلاحیت نخست‌وزیری داشت و توانایی او را حتی خمینی هم تایید کرده بود. اما در جریان عمل اختیارات لازمه برای مملکت‌داری در اختیار او قرار نگرفت.   به بازرگان به قول خودش  “چاقوی بی‌دسته” لقب دادند.

این فعال اصلاح‌طلب به اعدام‌ها و خودسری‌ها در دوران زمام‌داری بازرگان اشاره کرده و می‌گوید کار به جایی رسید که بازرگان این شعر را در وصف اوضاع آن زمان خواند:ابلیس کی گذاشت که ما بندگی کنیم    یکدم نشد بی سر خر، زندگی کنیم

حجاریان در ادامه گفت:  برخورد با مهدی بازرگان نخستین “جرفه بی‌اعتمادی بعد از انقلاب بود و مردم و بعضی گروه‌ها فهمیدند احتمالا در روی همان پاشنه خواهد چرخید”.

او با اشاره به انتخاب شدن دکتر قاسملو در حوزه انتخابیه خود گفت:  برخورد خمینی با قاسملو که گفته بود اگر او به تهران بیاید، نمی‌تواند برگردد، نیز از جمله عوامل موثر در بی‌‌اعتمادی مردم به حکومت بویژه در بین کردها بود بود.

خمینی در روزهای نخست زمامداری اش(۲۶ مرداد ۱۳۵۸)  گفته بود: کردها بزرگ‌ترین کافران هستند و اقدامات آنان را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت. روح الله خمینی پس از جنگ پاوه گفته بود: قاسملو این فاسد اینجاست؟ حیف نیامده است؛ نمی‌گذاشتیم از این‌جا برود.

حجاریان در ادامه به دعوای خامنه‌ای و موسوی اشاره می‌کند. به شکاف بین رویکرد خمینی و منتظری می‌پردازد و عزل منتظری را از دیگر دلایل فرو کاهش اعتماد مردم به حکومت می‌داند.

به باور او، سیاست هاشمی رفسنجانی و از جمله بالا رفتن نرخ تورم و افزایش فشار مالی بر اقشار مردم، نیز در ریزش اعتماد مردم نقش داشته است.

حجاریان در ادامه گفته است که عملکرد حکومت اسلامی از جمله باعث تضعیف نهاد دین در ایران شده است. اما نه در راستای سکولاریسم، بلکه “در خدمت تضاد دین‌دار و بی‌دین”.

این فعال اصلاح طلب معتقد است که موضوعاتی مانند قتل‌های زنجیره‌ای، برخورد با دراویش، پرونده فعالان محیط‌زیستی و حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی نیز از دیگر مواردی هستند که باعث ریزش هر چه بیشتر اعتماد مردم به حکومت شده‌اند.

او همچنین  به ماجرای اعدام نوید افکاری نیز می‌پردازد و به صراحت می‌گوید:  «در مورد مرحوم افکاری نمی‌دانم چرا آقایان تا این حد بی‌فکری کردند. اول گفتند او محارب است، بعد گفتند قاتل است و بعد قضیه را شخصی کردند و بحث قصاص را پیش کشیدند و تا عده‌ای آمدند به قضیه ورود کنند و از ریخته شدن یک خون جلوگیری کنند، با آن شرایط او را اعدام کردند، آن‌هم خلاف آیین دادرسی».

حجاریان گفت: چنین اقداماتی در داخل و خارج از کشور هزینه‌های زیادی به همراه دارد و این  موضوع تنها به مردم ایران محدود نمی‌شود.

او در پایان به اظهارات سفیر آلمان در تهران در مورد اعدام نوید افکاری پرداخته، به پرداخت غرامت به خاطر حمله موشکی به هواپیمای مسافربری اشاره کرده، از لغو سفر ظریف به اروپا و پیامدهای بعدی آن سخن گفته و تاکید کرده که در صورت عدم تغییر رویکرد حکومت، سرنوشتی مشابه سرنوشت حکومت پهلوی در انتظار صاحبان کنونی قدرت خواهد بود.