سعید خطیب‌زاده: قرارداد جامع ۲۵ ساله ایران و‌ چین برای کسانی که خواستار انزوای ایران هستند ناخوشایند است

سعید خطیب‌زاده ، سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد که برنامه همکاری جامع ایران و‌ چین برای کسانی که خواستار تسلیم و یا انزوای ایران هستند، ناخوشایند است و لذا سراسیمه تحریف و تبلیغ سوء علیه چنین تفاهم‌نامه‌هایی را در دستور کارشان قرار می‌دهند.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که حکومت ایران تاکنون اطلاعات جامعی درباره این قرارداد در اختیار مردم ایران نگذاشته است.علی ربیعی نیز پیشتر گفته بود که چین از ما میخواهد که اطلاعات این قرارداد را منتشر نکنیم .

خطیب زاده در ادامه  گفت:  چین به‌عنوان قدرتی بزرگ با اقتصادی در طرازِ یک جهانی، با کشورهای مختلف جهان از آمریکا و اروپا گرفته تا کشورهای عرب خلیج فارس، آسیای مرکزی، خاورمیانه و آسیای دور تفاهم‌نامه‌های جامع همکاری و همچنین قراردادهای بزرگ تجاری منعقد کرده و می‌کند.

وی افزود: برای ایران نیز روابط راهبردی با چین از اصالت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، کما اینکه برای چین‌ نیز توسعه روابط با ایران به سطح مشارکت راهبردی اولویتی بود که در سفر رئیس جمهوری چین به ایران و دیدار با رهبری محقق شد.

وی در پایان تأکید کرد: برنامه همکاری جامع ایران و‌ چین، نقشه راهی برای همکاری‌هایی خواهد بود که اگر وارد فاز عملی شود و به‌ویژه تبدیل به قراردادهای اقتصادی میان فعالان بخش‌های مختلف دو کشور شود، مردم و ایران عزیز را از ثمرات خود بهره‌مند خواهد کرد.

خطیب زاده در سخنانش هیچ توضیحی درباره زمان و چگونگی و مفاد این قرارداد ۲۵ ساله نداد .