سعید مولایی در تل آویو: «دوست دارم در آستانه رقابت های بین المللی، با جودوکاران اسرائیلی تمرین کنم»

سعید مولایی جودوکار ایرانی که به عنوان عضو تیم جودوی مغولستان، برای انجام مسابقات جهانی به اسرائیل آمده، از امروز (چهارشنبه) تمرین های خود را در تل آویو آغاز می کند. این درخواست کرده است که با جودوکار اسرائیلی به این تمرین بپردازد، زیرا آن ها در شمار بهترین های دنیا محسوب می شوند.

سعید مولایی که رژیم او را از رقابت با جودوکار اسرائیلی “ساگی موگی” منع کرد، و همین امر باعث شد که وی از بازگشت به ایران خودداری ورزد و از آلمان تقاضای پناهندگی کند، به خبرنگاران گفت که وی بسیار مایل است این تمرین ها را با همان ورزشکار اسرائیلی انجام دهد. مولایی به خبرنگاران گفت که او با “ساگی موگی” از همان ابتدا در تماس بوده و دوستی آنان ادامه دارد و وی امیدوار است ه روند مسابقات بین المللی تل آویو به شیوه ای پیش رود که او با موگی به رقابت بپردازد.

ورود مولایی به اسرائیل در رسانه ها و در میان مردم اسرائیل بازتاب گسترده ای داشت و او مورد استقبال همگان قرار گرفت – و این در حالی که همه ورزشکاران از سراسر جهان در هتل های خود تقریبا زندانی هستند و به علت ویروس کورونا، باید همه محدودیت ها را رعایت کنند.

شمار زیادی از ایرانیان اسرائیل تصمیم دارند روز آدینه (پس فردا) به محل اقامت ورزشکاران بروند و با دسته های بزرگ گل محبت خود را نسبت به سعید مولایی بیان دارند. فدراسیون جودو در اسرائیل خبر داده که ملاقات با جودوکاران ممنوع است، ولی رئیس فدراسیون به دیدار این ایرانیان می رود و دسته های گل را دریافت می کند و به دست مولایی می رساند.

مولایی در مسابقات بین المللی سه سال پیش به مقام قهرمان جهانی رسید ولی دو سال پیش، از رقابت با ساگی موکی جودوکار اسرائیل منع شد و تصمیم به مهاجرت گرفت. مولایی از همان هنگام اعلام داشت که هیچ ستیزی با اسرائیل ندارد، بلکه خواهان دوستی با این ملت می باشد.

در مسابقات جودو در تل آویو حدود ششصد ورزشکار از ۶۳ کشور جهان شرکت دارند.

رئیس فدراسیون جودوی ایرانی از سفر مولایی به اسرائیل ابراز خشم کرد و آن را یک خیانت دانست. ماجرای جلوگیری از رویایی مولایی با حریف اسرائیلی، موجب اخراج رژیم ایران از فدراسیون جهانی جودو شد. رئیس فدراسیون این امر را در آن هنگام “جزیی و کم اهمیت” قلمداد ساخته بود. ولی در سخنان روز گذشته خود ادعا کرد که چنین امری، به همه جودوکاران در ایران آسیب رسانده است.

این واقعیت که رژیم یک ورزشکار ایرانی را از رویارویی با حریف اسرائیلی منع می کند و سپس آن جودوکار به اسرائیل می آید تا با ورزشکاران این کشور مسابقه دهد، یک نمونه دیگر از شکست های دردناک رژیم ایران در صحنه ورزش جهانی تلقی می شود.