سفارت امارات متحده عربی در تل آویو افتتاح شد

امارات متحده عربی، امروز چهارشنبه، در ساختمان بورس اوراق بهادار تل آویو (TASE)، سفارت خود را به روی اسرائیل گشود، و مرحله جدیدی از روابط رو به رشد بین دو کشور را رقم زد.

محمد محمود الخواجه، سفیر امارات متحده عربی در اسرائیل، در مراسم گشایش سفارت گفت: «این سفارت فقط یک مرکز برای دیپلمات‌ها نیست، بلکه مرکزی برای ادامه همکاری جدید ماست. این الگوی جدیدی برای صلح و الگویی برای یک رویکرد مشترک جدید برای حل منازعات است.»

امارات و اسرائیل در ماه اوت گذشته، در توافقنامه ابراهیم، صلح و عادی سازی روابط یا یکدیگر را اعلام کردند و بلافاصله پس از آن بحرین، سودان و مراکش نیز با اسرائیل به توافق صلح رسیدند. اسرائیل ماه گذشته، هنگام بازدید یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، از امارات، سفارت اسرائیل را در ابوظبی و یک کنسولگری در دبی افتتاح کرد.

ساختمان بورس اوراق بهادار تل آویو، مملو از میهمانان هیجان زده برای افتتاح سفارت بود، از جمله رئیس جمهور، ایزاک هرتزوگ و وزیر امور خارجه سابق، گابی اشکنازی.  یائیر لاپید امروز در قرنطینه بود زیرا آزمایش کرونای یکی از دستیارانش مثبت شده بود.

محمد الخواجه، سفیر امارات در اسرائیل، پرزیدنت هرتزوگ را در اتومبیل خود در خیابان مرکزی تل آویو، بیرون از ساختمان بورس اوراق بهادار ملاقات کرد، جایی که رهگذران از آن طرف خیابان نظاره گر این ملاقات بودند.

سفیر، رئیس جمهور را تا پای پرچم‌هایی که در محل افتتاحیه نصب شده بودند، همراهی کرد، جایی که سفیر هنگام پخش سرود کشورش، پرچم امارات را برافراشت.

در پایان مراسم، الخواجه معاملات روزانه بورس تل‌آویو (TASE) را به صورت نمادین افتتاح کرد.

محمد الخواجه، در سخنان خود، فهرست همکاری‌های برنامه ریزی شده بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی، بیمارستان‌ها و مراکز پژوهشی در اسرائیل و امارات و همچنین توافق نامه‌هایی را که دو کشور در زمینه های اقتصادی، سفرهای هوایی و کشاورزی امضا کرده‌اند را برشمرد و گفت که “این تازه  شروع کار است.”

سفیر امارات گفت: «جهان پس از کرونا را، کسانی که نوآوری می‌کنند رهبری خواهند کرد.»

او افزود: «امارات و اسرائیل کشورهایی نوآور هستند که از نوآوری برای آینده مردم کشورهای خود و منطقه استفاده می‌کنند. مردم منطقه، به خاورمیانه‌ای جدید و مرفه امیدوار هستند.»

ایزاک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل، نیز در سخنرانی خود گفت که “یک سال پیش دیدن پرچم امارات در تل آویو، یک رویای دور از ذهن به نظر می‌رسید.”

با این حال، رئیس جمهور افزود: «هیچ چیز نمی‌تواند طبیعی‌تر و طبیعی‌تر  از این باشد، زیرا اسرائیلی‌ها و اماراتی‌ها، نقاط مشترک زیادی دارند. ما ریشه‌های عمیقی در سرزمین خود داریم و چشمها را به ستاره‌ها دوخته‌ایم. ما در حال ساخت کشورهایی مدرن از ماسه‌های بیابانی هستیم و غیرممکن را ممکن می‌سازیم.»

او افزود: «محل برگزاری مراسم افتتاحیه در ساختمان بورس تل آویو (TASE)، به دلیل روابط اقتصادی بین ملت‌ها، انتخابی مناسب بود.»

رئیس جمهور اسرائیل گفت: «با گفتگوی مردم با مردم، فرهنگ‌های ما غنی‌تر خواهند شد.»

پرزیدنت هرتزوگ همچنین از رهبر امارات متحده عربی، شیخ محمد بن زاید، و  نخست وزیر پیشین اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، به خاطر تلاششان در برقراری روابط دو کشور، سپاسگزاری کرد.