سفارت ایالات متحده در همدردی با مردم عزادار بیروت اعلام کرد: از اعتراض‌های مردم لبنان حمایت می‌کنیم

 

سفارت آمریکا در این باره گفته است:   ضمن حمایت از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم لبنان ، خواستار جلوگیری از هر گونه خشونت با این مردم داغدار شد.

سفارت  ایالات متحده در «توییتر» نوشت:  « مردم لبنان درد و رنج زیادی متحمل شدند، و سزاوار آنند که رهبرانی داشته باشند که به آنها گوش فرا دهند و خواسته‌های مردمی را با شفافیت و پاسخگویی برآورده کنند».

پیش از این پیام، مرکز بیروت پایتخت لبنان روز شنبه شاهد تظاهرات خشمگین معترضان لبنانی بود که خواستار کناره‌گیری میشل عون رئیس جمهوری لبنان و حسّان دیاب نخست وزیر این کشور شدند.

تظاهرکنندگان در بیروت ساختمان‌های وزارتخانه‌های اقتصاد، محیط زیست و نیرو را تسخیر کردند.و در این جریان  تعدادی از نظامیان بازنشسته لبنانی نیز در داخل ساختمان وزارت خارجه لبنان تظاهرات کردند و گروهی از معترضان ساختمان انجمن بانک‌های لبنان را اشغال کردند که در آن آتش‌سوزی عظیمی رخ داد. همچنین در ادامه این اعتراضات،   یک ساختمان مقابل مقر پارلمان لبنان دچار حریق شد.

خبرگزاری  «العربیه/ الحدث» در این باره نوشته است: در جریان آتش‌سوزی‌هایی در مناطقی از لبنان که در نتیجه درگیری‌های میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی رخ داد تاکنون یک کشته از میان نیروهای امنیتی و ۲۳۸ مجروح از میان معترضان در پی داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است که  صلیب سرخ لبنان خبرداد ه که  بیش از ۵۴ مجروح به بیمارستان‌های این کشور منتقل شده است.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است : بنا به اطلاعات وارده درگیری‌ها زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی و ارتش لبنان به طور گسترده‌ای گلوله‌های گاز اشک‌آور به سوی تظاهرکنندگانی شلیک کردند که در مقابل بمب‌های آتش‌زای دست‌ساز به سوی نیروهای امنیتی پرتاب کردند.

در پی این درگیری‌ها نیروهای امنیتی و ارتش اقدام به شلیک تیر جنگی به سوی تظاهرکنندگان کردند که تلاش می‌کردند به سوی پارلمان بروند.

به گزارش منابع خبری ، در ادامه این تظاهرات ، برخی معترضان شعارهایی ضد «حزب‌الله لبنان» سرداده و آن را گروهی تروریستی توصیف کردند و نیروهای امنیتی و ارتش نیز با ایجاد موانعی از اشغال پارلمان توسط تظاهرکنندگان جلوگیری کردند.

در ادامه نوشته است: با وجود  استقرار گسترده نیروهای ارتش در خیابان‌های پایتخت بیروت،  تظاهرکنندگان لبنانی همچنین در میدان‌های النجمه و الشهدا تجمع کردند.