سفر تاریخی نخست وزیر اسرائیل به امارات، دوباره به تعویق افتاد. علت آن هنوز قطعی نشده است

دیدار تاریخی نخست وزیر اسرائیل از امارات  عربی متحده که قرار بود امروز (پنجشنبه) انجام گیرد به طور ناگهانی لغو شد. قرار بود در جریان این نخستین دیدار نتانیاهو از امارات پس از برقراری روابط رسمی بین دو کشور، او با ولیعهد امارات دیدار کند و گفتگوهایی برای گسترش روابط انجام گیرد و سپس به اورشلیم باز گردد.

پیرامون علت به تعویق افتادن این سفر که قرار بود به صورت کاملا محرمانه صورت گیرد، گزارش های گوناگونی رسیده است. در ساعات پیش از ظهر اعلام شد که علت آن، بیماری ناگهانی همسرش می باشد که سپیده دم امروز ناگهان به بیماری آپاندیسیت مبتلا گردید و در بیمارستان بستری شد و نتانیاهو می خواست در کنار او بماند.

ولی در ساعات ظهر امروز علت دیگری در مورد تعویق این سفر اقامه شد و آن، مخالفت دولت اردن با عبور هواپیمای حامل نخست وزیر اسرائیل از حریم هوایی آن کشور، در راه سفر به حوزه خلیج فارس بود.

این چندمین بار است که دیدار تاریخی نخست وزیر اسرائیل از یک کشور حوزه خلیج فارس به تعویق می افتد. نتانیاهو پیشتر قصد داشت از بحرین نیز دیدار کوتاهی داشته باشد که به علت گسترش شیوع کورونا به تعویق افتاد.

در یک گزارش نیز آمده بود که ممکن است امیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز برای گفتگو با نخست وزیر اسرائیل به امارات سفر کند. انتظار می رفت که در جریان این دیدار گفتگوهای مشروحی درباره تهدیدهای رژیم ایران علیه کشورهای عربی و اسرائیل انجام گیرد. ولی این خبر نیز به طور قطعی مورد تایید قرار نگرفت.

گفته می شود که علت  مخالفت اردن با عبور هواپیمای اسرائیلی، لغو دیدار روز گذشته ولیعهد اردن از مسجد الاقصی بود که علت آن، اختلاف نظر بین دو کشور در مورد ابعاد تدابیر امنیتی برای حفظ جان وی در آستانه این دیدار بود.

قرار بود دیدار ولیعهد اردن از اورشلیم محرمانه بماند، ولی رسانه های اسرائیلی آن را کشف و افشا کردند.

طبق توافق صلح اسرائیل و اردن که حدود سی سال پیش امضا شد، تولیت اماکن مقدس اسلامی در اسرائیل و به ویژه سرپرستی مسجد الاقصی به اردن سپرده شده است.

در ساعات بامداد امروز شایع شده بود که قرار است وزیر خارجه سودان نیز به ابوظبی بیاید و با نخست وزیر اسرائیل دیدار داشته باشد. سودان نیز دو ماه پیش برقراری مناسبات عادی با اسرائیل را اعلام کرد.

در ماه های اخیر، با آن که شیوع کورونا به پروازها آسیب زیادی وارد کرده، شماری از بازرگانان اسرائیلی با همتایان اماراتی خود به داد و ستد پرداخته اند و همکاری در زمینه های دیگر نیز در حال شکل گرفتن است.

همچنین گزارش رسید که شماری از بازرگانان یهودی از چند کشور جهان، برای اقامت دائم راهی امیرنشین ها شده اند تا در آن جا به تجارت بپردازند.