سفر روحانی به ژاپن احتمال انجام نوعی گفتگوی غیرمستقیم با ایالات متحده را تقویت می‌کند، ولی تندروها اجازه خواهند داد؟

در همان حال که در آستانه ورود حسن روحانی به توکیو، احتمال نوعی تماس و گفتگو مستقیم با ایالات متحده قوت می گیرد، یک وزیر کابینه ژاپن، در آستانه این دیدار گفت: ما تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای برای کاستن از تنش‌ها در خاورمیانه و ثبات بخشیدن به شرایط کنونی دست زده‌ایم

یوشیهیده سوگا، وزیر دولت ژاپن با بیان این سخنان، افزود:   این تلاش‌ها “در هماهنگی با ایالات متحده، ایران و دیگر کشورهای مورد توجه” انجام شده‌است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو نوشته است : قرار است رئیس جمهوری حکومت ایران  پس از جلاس سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور . روز جمعه، ۲۹ آذر به پیشنهاد ایران  از توکیو بازدید کند.

گفته شده است که  ژاپنی ها که در این مورد غافلگیر شده و در مورد این دیدار از ایالات متحده  کسب اجازه می کنند که با موافقت آنها روبه رو شده است .

دو مقام ایرانی اظهار داشته اند که در سفر روحانی به ژاپن  احتمال مذاکره با ایالات متحده وجود ندارد. و تاکید داشته اند که از جمله موضوعاتی که ژاپن مایل به گفت‌وگو بر سر آن است مسئله حضور این کشور در جریان تضمین امنیت کشتی‌رانی در آب‌های جنوب ایران است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو نوشته است که قرار است  آبه در دیدار با روحانی او را در جریان برنامه اعزام ملوانان بگذارد و  انتظار می‌رود دوشنبه هفته آینده هیئت دولت رسما به این طرح رای بدهد.

در حالی که  دو هفته پیش عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفته بود جمهوری اسلامی مخالف اعزام نیروهای ژاپنی‌ست.

مقامات ژاپنی گفته اند که  نیروی دفاعی ژاپن قرار نیست مستقیما وارد ائتلاف به رهبری ایالات متحده شود ،بلکه به‌طور جداگانه در محل مستقر می‌شود.

خبرگزاری جی‌جی‌پرس ژاپن نیزنوشته:   انتظار می‌رود رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر ژاپن در مورد تحریم‌های ایالات متحده نیز گفت‌وگو کنند.

نخست‌وزیر ژاپن پیشتر نیز قصد میانجی‌گری میان طرف‌ها را داشته‌است. هرچند معاون وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه بار دیگر مذاکره احتمالی با آمریکا در شرایط کنونی را رد کرده و گفته که در هیچ سطحی امکان چنین مذاکره‌‌ای وجود ندارد.

برخی رسانه های خارجی نوشته اند که با توجه به روابط نزدیک نخست وزیر ژاپن و رئیس جمهوری آمریکا، درخواست حسن روحانی برای سفر به آن کشور باعث گمانه زنی در مورد احتمال میانجیگری ژاپن بین دو طرف مطرح شد اما مقامات حکومت ایرانی  تاکید داشته اند که دراین نشست روابط با واشنگتن مطرح نخواهد شد.

به گزارش سایت خبری  پیک ایران، گفته شده است که  ایرانیان مقیم ژاپن سرکوب اعتراضات اخیر مردم ایران از سوی رژیم دیکتاتور جمهوری اسلامی را بشدت محکوم کرده و همدردی و همدلی خود با خانوادهای مردم بیگناه کشته و زخمی شده شده در اعتراضات اخیر در ایران را نشان داده و خواهان آزادی بیدرنگ بازداشت شدگان بیگناه خواهند شد

در این گزارش آمده است که ایرانیان مقیم توکیودر اعتراض به سفر حسن روحانی رییس جمهوری رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی به توکیو دست به گردهم آیی اعتراض آمیز خواهند زند.