سفر ظریف به ونزوئلا، کوبا و بولیوی: ایجاد محور چانه زنی با ایالات متحده، در آستانه ازسرگیری مذاکرات دو کشور

سفر محمد جواد ظریف به سه کشور آمریکای لاتین، آن هم به صورت همزمان با اجرای انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، این گمان را تقویت می کند که رژیم ایران قصد دارد دامنه کارزار با ایالات متحده را به آمریکای لاتین بکشاند و سیاست هماهنگی با کشورهای آن منطقه که همچنان زیر بار تحریم های اقتصادی ایالات متحده کمر خم کرده اند، به وجود آورند.

وزیر خارجه حکومت ایران، پس از گفتگوهایی که در کاراکاس با همتای ونزوئلایی خود انجام داد، به خبرنگاران گفت که مذاکرات برای ایجاد یک محور سیاسی که در برابر ایالات متحده بایستد بیار ثمربخش بوده است.

ظریف همانند علی خامنه ای و حسن روحانی، ادعا کرد که ایالات متحده مقام ابرقدرتی در جهان را از دست داده و باید هر چه بیشتر تضعیف شود.

حکومت اسلامی ایران از همان روزهای اولی که قدرت را به دست گرفت، تضعیف قدرت ایالات متحده در صحنه جهانی را به سیاست اصلی خود در امور بین المللی مبدل ساخت و با اعلام کازار علیه دولت واشنگتن سفارت آمریکا در تهران را به اشغال درآورد و روح الله خمینی ادعا کرد که “آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند”.

هر سه کشور کوبا، ونزوئلا و بولیوی که در برنامه سفری ظریف قرار دارد، مورد تحریم ایالات متحده هستند، زیرا همیشه نسبت به رهبران آن کشورها سیاست ستیزه جویانه داشته اند. اکنون ظریف به آن کشورها رفته تا بررسی کند که ایجاد اتحاد بین سه کشور، تا چه حد می تواند فشارهای ایالات متحده را خنثی کند.

رژیم ایران در یک سال اخیر به شدت کوشیده است از سقوط رژیم مادورو در ونزوئلا، که با تقلب در نتایج انتخابات، همچنان در قدرت باقی مانده است، جلوگیری کند. در همین راستا بود که رژیم ایران به ونزوئلا نفت و بنزین فرستاد تا از خیزش اعتراض آمیز مردم آن کشور علیه مادرو جلوگیری کند.

تاسیسات نفتی ونزوئلا بسیار کهنه است و بسیاری از بخش های آن دچار مشکلات فنی شده و از کار افتاده است و کشوری که دارای یکی از بزرگترین ذخایر نفتی است، به علت سوء مدیریت و فساد مالی، اکنون دست نیاز به سوی رژیم ایران دراز کرده است.

همچنین خبر رسید که رژیم ایران می خواهد موشک های دوربرد در ونزوئلا مستقر سازد، تا یک تهدید جنگی علیه ایالات متحده به وجود آورد. حتی یک هواپیمای باری اخیر در فرودگاه کاراکاس به زمین نشست که ممکن است حامل چندین فروند موشک بوده است.

یکی دیگر از عللی که برای سفر ظریف به سه کشور، و تلاش برای برپایی یک محور ضد آمریکایی بیان می شود آن است که حکومت اسلامی در آستانه تصمیم گیری برای ورود به مذاکرات با ایالات متحده می باشد و قصد دارد پیش از مشخص شدن هویت رئیس جمهوری آینده آمریکا، جبهه ای را در برابر آمریکا به وجود آورد، و دست خالی به دور میز مذاکره با دولت واشنگتن حاضر نشود.