سفر ظریف به کشورهای تحت تحریم ایالات متحده 

محمد جواد ظریف در آستانه اعلام رییس جمهوری جدید آمریکا به بولیوی، کوبا و ونزوئلا، کشورهایی که  تحت تحریم ایالات متحده قرار دادند سفر کرد.

ظریف در توئیتر درباره سفر خود به کشورهای تحت تحریم آمریکا  نوشته است که ما همچنان بر روابط خوب با کوبا و ونزوئلا تاکید داریم.  بامداد امروز (پنجشنبه)  وارد  کاراکاس، پایتخت ونزوئلا شد.

آگاهان امور می گویند:   او به  این کشورها رفته تا سیاست ها ی پس از نتایج انتخابات آمریکا را با آنان هماهنگ کند و یک جبهه ای را به هدف برداشتن تحریم ها برای مذاکره با دولت جدید ایالات متحده ایجاد کند

خورخه آره‌آتزا، وزیر خارجۀ ونزوئلا نیز در باره سفر ظریف به این کشور در توییتر نوشت که ” بامداد امروز ، به استقبال برادرمان، محمد جواد ظریف رفتیم”.

او در ادامه نوشت: “ایران و ونزوئلا همبستگی و شجاعت خود را در رویارویی با تهاجم‌ها نشان داده‌اند” در ادامه توییت،  آره‌آتزا به “برنامۀ فشرده”ی این دیدار اشاره کرده اما توضیحی در بارۀ محتوای برنامه نداده است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت دو روز پیش گفته بود که ظریف به بولیوی، کوبا و ونزوئلا سفر خواهد کرد. قرار است که او در بولیوی، در مراسم تحلیف “لوئیس آرسه” رئیس‌جمهوری جدید این کشور شرکت کند.

خطیب زاده در ادامه افزود که کوبا و ونزوئلا از دیرباز با حکومت  اسلامی همکاری‌های گسترده داشته‌اند. به گفتۀ او “ونزوئلا یکی از مقاصد اصلی صدور خدمات فنی و مهندسی کشورمان است و بخش‌ خصوصی ایرانی پروژه‌های مختلفی را در این کشور از جمله  اولین فروشگاه زنجیره‌ای در دست اجرا دارد”.

حکومت اسلامی ایران و ونزوئلا، هر دو تحت تحریم‌های سخت ایالات متحده قرار دارند. اما  تهران در ماه‌های اخیر، علیرغم مخالفت آمریکا به ونزوئلا سوخت تحویل داده است.

حکومت اسلامی ایران در کنار روسیه و چین یکی از متحدان ونزوئلا است.

ایالات متحده در دوره پرزیدنت  ترامپ فشارش را بر کشورهای ایران و ونزوئلا افزایش داده است. پیشتر آمریکایی‌ها گفته بودند که ونزوئلا برای پرداخت به ایران طلا به این کشور فرستاده است و تهران در تلاش است تا  به صنعت نفت ونزوئلا کمک کند.

تحریم‌های گسترده اقتصادی و همچنین تحریم‌های نفتی ایران از یک سو و شیوع ویروس کورونا از سوی دیگر، باعث تولید مازاد بر نیاز بنزین در پالایشگاه‌های ایران شده است تا از این طریق  بر نفوذ خود در ونزوئلا بیافزاید.