دیدار محرمانه فرمانده ارشد آمریکایی از اسرائیل، درمورد تنش با ایران در سوریه

مقامات نظامی و سیاسی اسرائیل همچنان از افشای جزئیاتی در مورد سفر بسیار محرمانه فرمانده نیروهای ایالات متحده در سوریه و خاورمیانه به اسرائیل، خودداری می ورزند و استدلال می کنند که این یک سفر کاری عادی بوده و مطلب خاصی در آن عنوان نشده است.

مقامات آمریکایی تائید کردند که کوتاه مدتی پس از حمله موشکی ارتش های ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا به تاسیسات تولید اسلحه شیمیایی در سوریه، و خشم دولت روسیه و تهدیدهایی نیز که از جانب حکومت ایران شنیده شد، ژنرال جوزف وُتِل فرمانده نیروهای سپاه مرکز ایالات متحده، که مسوول امنیت در منطقه خاورمیانه است، برای نخستین بار و به طور مخفیانه دیداری از اسرائیل به عمل آورده است.

مقامات اسرائیلی، جز تائید خبر این دیدار، حاضر نشده اند هیچگونه جزئیاتی درباره علت سفر و ماهیت دیدارهایی که او در اورشلیم داشته جزئیاتی در اختیار خبرنگاران قرار دهند. مقامات آمریکای نیز از این امر خودداری کرده اند.

برخی منابع خبری، این دیدار را با احتمال بروز جنگ بین حکومت اسلامی ایران و اسرائیل مربوط می دانند.

در هفته های اخیر مقامات ارشد نظامی، و به ویژه افراد سپاه پاسداران و همچنین مقامات سیاسی حکومت در تهران تهدید کرده اند که اسرائیل مورد حمله قرار خواهد گرفت و زیان سنگینی به آن وارد خواهد آمد.

برخی آگاهان سیاسی، این دیدار محرمانه را با تصمیم پرزیدنت ترامپ در رابطه با سرنوشت برجام ربط می دهند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده ارتش و همچنین دبیر شورای امنتیت ملی در تهران، در رزوهای اخیر زبان به تهدی گشوده و از نابودی اسرائیل سخن گفته اند.

برخی منابع آگاه می گویند که ژنرال وُتِل به اورشلیم فرستاده شده بود تا راه های دفاعی را در صورت حمله نظامی حکومت ایران و یا حزب الله لبنان به اسرائیل و شیوه های دفع حملات را مورد بررسی قرار دهد و از نیازهای اسرائیل به تسلیحات جدید آگاه گردد.

مقامات اسرائیلی این سفر را کم اهمیت می دانند و استدلال می کنند که سفر بلدپایگان نظامی آمریکایی به اسرائیل، برای انجام مشورت های حساس، یک امر عادی است و حتی اگر این نخستین سفر فرمانده بخش مرکز ارتش آمریکا (سنتکوم) به اسرائیل باشد، باز هم نباید آن را یک امر فوق العاده دانست.

منابع خبری می گویند که ژنرال آمریکایی، در طول اقامت خود در اسرائیل، با بلندپایگان نظامی اسرائیل دیدارهای کاری داشته و از جمله با ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل گفتگو کرده است. آگاهان می گویند که ژنرال آمریکایی روز دوشنبه (سه روز پیش) به اسرائیل آمده و در حال حاضر معلوم نیست که آیا همچنان در این کشور به سر می برد و یا به محل ماموریت خود بازگشته است.

حکومت ایران نیز نسبت به این سفر سکوت کرده و تا کنون واکنشی نشان نداده است.

در رابطه با تهدیدهای مداومی که از تهران علیه اورشلیم شنیده می شود، و آخرین آن ها هشدارهای محس رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظامی بود که در گذشته فرمانده سپاه پاسداران بوده است، آشنایان به امور در اسرائیل م یگویند که حتی اگر این تهدیدها توخالی بوده و جنبه رجزخوانی داشته باشد، اسرائیل آن را جدی می گیرد و برای رویارویی با هر احتمالی خود را آماده می سازد.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.