سفر یک روزه وزیر خارجه حکومت ایران به سوریه، همچنان مورد پرسش و حدسیات رسانه های گروهی قرار دارد

سفر یک روزۀ محمد جواد ظریف به دمشق و گفتگوهایی که با سران دولت سوریه انجام داد، توسط آشنایان امور ایران به دقت دنبال گردید و تحلیلگران می کوشند مشخص سازند که چه علتی باعث این سفر شد و پشت پرده چه می گذرد. برخی تحلیلگران می گویند که ممکن است با احتمال تماس و گفتگوی ایران با ایالات متحده ارتباط دارد

شبکه خبری “المیادین”، وابسته به حزب‌الله لبنان نوشته :  محمد جواد ظریف، در سفر یک روزه خود با بشار اسد، رئیس جمهور و ولید معلم وزیر خارجه سوریه درباره تحولات منطقه به ویژه اوضاع ادلب رایزنی خواهد کرد. 

صباح زنگنه، کارشناس امور خاورمیانه در این باره گفته است «نیروهای سوریه طبق توافقی که با روسها انجام دادند در یک محدوده‌هایی قرار گرفته‌اند و در صدد این هستند که بتوانند ادلب را آزاد کنند؛ این موضوع هم بحثی است که نیروی نظامی و مسلح را نمی‌توان دائم در حال توقف نگه داشت و مشکلی است که باید هر چه سریع‌تر مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار بگیرد».

زنگنه تاکید کرد حضور نیروهای مسلح ترکیه در خاک سوریه و اطراف ادلب با خواسته دولت مرکزی سوریه و خواسته ایران و روسیه در تعارض قرار دارد و این موضوع باید با کمترین هزینه مورد رسیدگی قرار بگیرد.

از سوی دیگر  فرزانه روستایی، کارشناس امور خاورمیانه گفته که  سفر ظریف به دمشق می تواند با “احتمال مذاکره آمریکا و ایران” در ارتباط باشد.

این کارشناس سفر ظریف به دمشق را با توجه به اینکه هیچ تحول ویژه‌ای انجام نگرفته “اتفاقی خاص” توصیف می‌کندو می گوید: این سفر نشان می‌دهد که یک عامل و انگیزه‌ای باعث شده است که ظریف بر خلاف پروتکل نانوشته دیپلماتیک اقدام به این سفر بکند. در سه هفته اخیر که کرونا شیوع پیدا کرده اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها در معرض حملات جناح‌های حشدالشعبی و گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران بودند. اما در داخل سوریه ما شاهد اتفاق خاصی نبودیم.»

وی در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که از طرف آقای ترامپ خبری منتشر شده مبنی بر این که به دلیل فشارهایی که دولت او وارد کرده، ایران رفتار خود را تغییر داده و به دنبال رسیدن به توافق است.

فرزانه روستایی بر این باور است که “در میانه گسترش ویروس کرونا ممکن است یک کانال جدید بین ایران و آمریکا فعال شده باشد”.و «بعید نیست که ارتباطات و ملاقات‌های خاصی بین ایران و آمریکا در جریان باشد. به این ترتیب مهم‌ترین مسئله، اگر بین ایران و آمریکا توافقی صورت بگیرد حضور ایران در سوریه است.»

فرزانه روستایی در پایان تاکید کرد تصمیم‌گیری نهایی درباره حضور و چگونگی خروج ایران از سوریه با سپاه پاسداران است نه با ظریف و وزارت خارجه ایران.

2 دیدگاه‌

  1. امیدوارم که هیچگونه توافقی بین ایران و امریکا صورت نگیرید. اگه سران کفتار صفت و بیشرف ایران با امریکا به نتیجه برسند و فشار تحریم ها از ایران برداشته شود و بابت آزاد کردن پول های بلوکه شده پرداخت صورت بگیرد دقیقا مثل زمان اوباما که بعد توافق هسته ای مقداری ازدلاار های ایران ازاد شد هیچ تاثیری بحال مردم نسد تمام دلار های ازاد شده صرف کشتار و مقابله با معترضین و جنگ های نیابتی سپاه در کشور های دیگه راه انداخته و ترور مخالفان در کشور های دیگه شد .الان هم اگر تحریم های فلج کننده امریکا که نفس و جان حکومت رو گرفته برداشته شود و دست سرداران تروریست و قاچاقچی سپاه و رهبر زالو صفت به پول برسد فشاربه ملت زیادتر و جنگ های نیابتی شدت بیشتری میگیرد

Comments are closed.