سفیر آمریکا: ایالات متحده در برابر انتقال سفارتخانه به اورشلیم، هیچ امتیازی را از اسرائیل انتظار ندارد

سفیر ایالات متحده در اسرائیل، دیوید فریدمن، به مقامات دولت اورشلیم اطلاع دارد که دولت واشنگتن با انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم، هیچ امتیازی از اسرائیل مطالبه نمی کند. این سخنان در توضیح اظهارات اخیر پرزیدنت ترامپ بود که گفت: ایالات متحده با انتقال سفارتخانه به اورشلیم، امتیاز بزرگی به اسرائیل داد و اکنون هنگام آن است که امتیاز بزرگتری به فلسطینیان داده شود.

این سخنان در برخی محافل سیاسی اسرائیل با نگرانی تلقی شده و این پرسش را مطرح ساخته بود که منظور واقعی پرزیدنت ترامپ چه می تواند باشد. ولی اکنون دیوید فریدمن مقامات اسرائیلی را خاطرجمع می سازد که رئیس جمهوری آمریکا توقع دریافت هیچ امتیازی را از اسرائیل ندارد.

سفیر آمریکا در اورشلیم، در دیداری که با رئیس کنگره یهودیان ایالات متحده داشت، در مورد طرح صلح آمریکایی برای ایجاد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها، که “معامله قرن” به آن لقب داده شده است، همچنین گفت: “بر خلاف شایعات موجود، ایالات متحد در حال حاضر قصد ندارد این طرح خود را ابتدا در سازمان ملل عرضه کند و سپس به اسرائیل و فلسطینیان ارائه نماید. او گفت: “مطمئن باشید که چنین امری رخ نخواهد داد”.

دیوید فریدمن، در این دیدار، به طور تلویحی به دولت اسرائیل توصیه کرد که حاضر به گذشت باشد و تصمیمات خود را بگیرد. او گفت: “زمانی فرا می رسد که اسرائیل نیز باید تصمیمات لازم را اتحاذ کند”. او گفت که زمان کنونی، برای این اقدام اسرائیل بسیار مناسب است، زیرا هم اکنون یک دولت دوست اسرائیل در ایالات متحده حکومت می کند.