سفیر آمریکا در اسرائیل که دوران ماموریتش به زودی به پایان می رسد: «دولت بایدن یک خطر بزرگ برای اسرائیل است»

نه تنها سناتور تد کروز از حزب جمهوریخواه آمریکا به شدت نسبت به سیاست هایی که احتمال دارد از جانب دولت جو بایدن در برابر اسرائیل به اجرا گذاشته شود هشدار دهنده خواند و آن را خطری برای امنیت اسرائیل توصیف کرد، بلکه سفیر کنونی ایالات متحده در اسرائیل، دیوید فریدمن نیز هشدار داد که سیاست های دولت پیش روی بایدن ممکن است امنیت اسرائیل را سخت به خطر اندازد.

دیوید فریدمن که یهودی است، در دوران دولت پرزیدنت ترامپ به سفارت آن کشور در اسرائیل فرستاده شد و یکی از تلاشگران اصلی انتقال سفارتخانه از تل آویو به اورشلیم بود.

فریدمن در گفتگو با رسانه های اسرائیلی گفت بیم آن میرود که بایدن شیوه هایی را در برابر خاورمیانه در پیش گیرد که در نقطه مقابل دولت ترامپ قرار داشته باشد و همین امر است که ممکن است امنیت اسرائیل را به خطر اندازد.

سفیر ایالات متحده در اسرائیل، که بی تردید در آینده نزدیک جای خود را به یک دیپلمات دیگر آمریکایی خواهد داد، از شیوه افکاری افرادی که از جانب جو بایدن برای رسیدگی به پرونده هسته ای رژیم ایران منصوب شده اند ابراز نگرانی کرد و گفت که اکثر آنها افرادی هستند که در تشویق اوباما برای رسیدن به توافق برجام با ایران نقش داشته اند.

او از جمله، به نام های خانم وندی شرمن معاون برگزیده وزیر خارجه، و همچنین آنتونی بلینکن وزیر خارجه برگزیده اشاره کرد که در شکل دادن به برجام پیشین نقش داشته اند.

فریدمن گفت که شمار دیگری از تیم سیاست خارجی دولت بایدن، کمابیش همان هایی هستند که در رسیدن به توافق نافرجام برجام نقش کلیدی ایفا کرده اند و این واقعیت نمی تواند نشان خوبی باشد.

سفیر ایالات متحده گفت که اوباما با ناآگاهی از وضع خاورمیانه، تصور می کرد که با تزریق پول به حکومت ایران، می تواند آن ها را به راه راست بکشاند، ولی نتیجه چه شد؟

فریدمن خود در پاسخ گفت که نتیجه آن بود که رژیم بر ابعاد دخالت های نظامی خود در عراق افزود، سوریه را ویران کرد و در یمن جوی خون به راه انداخت. او یادآور شد که ایران بخشی از پول نقدی را که از دولت اوباما گرفته بود به حزب الله لبنان منتقل کرد تا بر شدت تهدیدهای خود علیه اسرائیل بیافزاید.

سفیر آمریکا سران حکومت ایران را افرادی دروغ پرداز و حیله کار نامید که همه جا و همیشه دروغ می گویند. او به عنوان مثال گفت: اکنون بر همگان روشن است که وقتی آن ها می گفتند که انرژی اتمی را برای مصارف مسالمت آمیز می خواهند دروغ می گفتند و اکنون نیز دو اسبه به سوی تولید بمب هسته ای پیش می روند.