سفیر آمریکا در سازمان ملل:رژیم ایران حامی شماره یک تروریسم در جهان است


سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد  رژیم اسلامی  را «حامی شماره یک تروریسم در جهان» نامید و به روسیه و چین نسبت به وتوی احتمالی قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هشدار داد.

اظهارات سفیر ایالات متحده در سازمان ملل  یک روز پس از آن بیان شده است که مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت کشورش هفته آینده قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای می‌گذارد.

خانم کرفت تاکید کرد که اگر روسیه و چین از حق وتوی خود برای ممانعت از تصویب این قطعنامه استفاده کنند، آنها نیز «شریک دولتی خواهند شد که حامی شماره یک تروریسم است».

وی سپس گفت که ایالات متحده امیدوار است روسیه و چین «اهمیت صلح در خاورمیانه را درک کنند»، اگرچه به باور او، این دو کشور تلاش می‌کنند در خارج از مرزهای خود ایجاد هرج و مرج و جنگ بکنند.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد تأمین، فروش و انتقال سامانه‌های موشکی، خودروهای زرهی، توپخانه سنگین، بالگردهای تهاجمی، هواپیماهای جنگنده‌، و ناو به ایران ممنوع است. همچنین بر اساس این قطعنامه ارائه آموزش‌های فنی یا تامین قطعات یدکی یاد شده نیز منع شده است. محدودیت تسلیحاتی پنج سال بعد از امضای برجام و ارائه گزارش جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو می‌شود. لغو این محدودیت‌ها بخشی از برجام نبود، اما امتیازی بود که مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران به دست آوردند. تحریم تسلیحاتی ایران اما ۲۷ مهر / ۱۸ اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد. به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه  گفت: کلی کرفت روز چهارشنبه در پی اظهارات آقای پومپئو درباره قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، جلسه‌ای را همراه با برایان هوک با خبرنگاران برگزار کرد. اما ساعاتی پس از این جلسه برایان هوک از سمت خود به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران استعفا کرد.

پیش از این وزرای خارجه روسیه و چین اشاراتی داشتند که اگر قطعنامه پیشنهادی آمریکا به حداقل ۹ رای از ۱۵ رای کشورهای عضو شورای امنیت برسد، آن را وتو خواهند کرد. این دو کشور ماه گذشته در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، و شورای امنیت به شدت از اقدامات آمریکا انتقاد کردند.

آقای پومپئو روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت، برخی کشورها «صف کشیده‌اند» تا به ایران اسلحه بفروشند. او سپس هشدار داد که چنین امری خاورمیانه را بی‌ثبات‌تر می‌کند و اسرائیل و اروپا و جان آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازد.

واشنگتن هشدار داده که اگر شورای امنیت مانع اقدام ایران در خرید و فروش اسلحه نشود، از مکانیسم «ماشه» استفاده می‌کند که در توافق هسته‌ای با ایران پیش‌بینی شده بود و به این ترتیب همه تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد.

چین و روسیه و ایران اما می‌گویند که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و امکان استفاده از این مکانیسم را ندارد.

مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که پیرو توافق هسته‌ای با ایران به تصویب رسید، تحریم تسلیحاتی ایران روز ۲۷ مهر ماه امسال به پایان خواهد رسید.